Jak przeżyć fit-out?

Jak przeżyć fit-out?

"Jak przeżyć duży projekt aranżacji wnętrza?”. Odpowiedzi na to pytanie szukali praktycy i eksperci branży nieruchomości, którzy wzięli udział w śniadaniu biznesowym zorganizowanym 9 listopada przez Tétris oraz Eurobuild.
 
W dyskusjach uczestniczyło ponad 70 specjalistów, reprezentujących agentów, doradców, inwestorów czy architektów. Wątek przewodni stanowiły dwa zagadnienia, będące nowością na polskim rynku fit-out: Design & Build oraz Open Book.
 
Spotkanie rozpoczęła prelekcja Radosława Krawczyka z DIL Polska Baumanagement, który przedstawił zagrożenia, które mogą poważnie zaburzyć proces tworzenia nowych przestrzeni. „Klient czy inwestor powinien podejmować decyzje, a nie zajmować się rozwiązywaniem problemów. Prace powinny być tak zorganizowane, aby relacje strategiczne miały miejsce między tylko trzema osobami: przedstawicielem klienta, doradcy oraz kompleksowego wykonawcy. Taki model jest gwarancją zakończenia projektu w założonym czasie, przy utrzymaniu optymalnej relacji jakości do ceny. I przede wszystkim - bez niepotrzebnego stresu.”
 
Podejście Design & Build zostało rozwinięte przez Rajmunda Węgrzynka, dyrektora zarządzającego Tétris, który podkreślał znaczenie komfortu pracy po stronie klienta. „Od momentu decyzji do aranżacji nowego wnętrza czas płynie nieubłaganie szybko. Opóźnienia powodują ogromny stres, bo każdy dzień zwłoki generuje koszty oraz zaburza harmonogramy po stronie klienta. W porównaniu z tradycyjnym modelem prac, gdzie architekt, wykonawca i inni podwykonawcy to odrębne podmioty, model Design & Build niesie znaczne oszczędności czasowe. Przyspiesza decyzje i analizę zmiennych. W aranżacji średniej wielkości biura może skrócić prace o ok. 35 dni, co oznacza aż 5 tygodni. To naprawdę dużo."
 
 
Ufaj i kontroluj

Jak mieć pewność, że realizacja, za którą odpowiada jeden partner, jest dla inwestora najlepszym wyjściem? Odpowiedzią jest: ufaj i kontroluj. Taką możliwość oferuje praca na otwartych księgach, tzw. Open Book. W przypadku współpracy z Tétris model ten oznacza, że najpierw, na podstawie szczegółowego studium wykonalności, uzgadniana jest cena maksymalna projektu. W jej ramach ustalane są szczegółowe ceny wszystkich usług i materiałów (klient wybiera z trzech ofert). Następnie odbywa się proces Value Engineering, który bardzo często przynosi klientowi dodatkowe oszczędności. "Z góry określona jest marża wykonawcy, a także wynagrodzenia poszczególnych osób pracujących przy projekcie. Dzięki temu wszystko jest totalnie transparentne, nie ma szarych obszarów i niedopowiedzeń. Klient ma pełną wiedzę i narzędzie kontroli.”
 
śniadanie biznesowe Tetris i Eurobuild
Kluczowy jest też budżet. W modelu tradycyjnym rozbieżność między szacowanym budżetem a finalnym często wynosi ok. 15%. W modelu Design & Build dokładność szacowania oscyluje ok. 3%, a przy zastosowaniu podejścia Open Book może być jeszcze znacznie mniejsza. Dowodem na to są ostatnie realizacje biur, np. JLL czy Stanley Black&Decker, które stworzono w oparciu o taką właśnie praktykę.
Podsumowaniem eksperckiej części spotkania była dyskusja panelowa, w której udział wzięli przedstawiciele strony klienta, dzielący się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Głos zabrała tu m.in. Agnieszka Karwacka, Director Business Partner, Deutsche Bank oraz Joanna Gajewska-Sokołowska, Chief Operating Officer - EMEA Center of Excellence, JLL.
 
 
źródło: materiały prasowe
 
 
 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!