Przepis na loft

Przepis na loft

Projektanci z pracowni Suma Architektów stworzyli loft w mieszkaniu, które teoretycznie miało niewiele wspólnego z klimatem industrialnym. Inspiracją była lokalizacja mieszkania w dzielnicy przemysłowej Krakowa.

 

Zdaniem projektantów, aby nadać wnętrzu styl loftowy nie musimy koniecznie mieszkać w pofabrycznym mieszkaniu na przedmieściach miasta. Nasze „M” powinno jednak spełniać kilka warunków.


projekt loft
projekt loft
projekt loft
projekt loft
projekt loft
projekt loft
projekt loft

Jednym z ważniejszych aspektów są sufity. Loft to przede wszystkim przestrzeń. Jeżeli brakuje nam powierzchni w postaci cennych metrów kwadratowych, idealną sytuacją jest wyższa niż standardowo wysokość w świetle pomieszczenia.

Bardzo dobrze, jeśli mamy duże okna ze szprosami przypominającymi (najczęściej) stalową wielopolową stolarkę okienną.

Mieszkanie w stylu loftowym to przestronne wnętrze, duża powierzchnia bez ścianek działowych. Często takie wnętrze posiada umownie zaznaczony podział na strefy o różnej funkcji. Nie oznacza to jednak, że obowiązkowo musimy wyburzyć wszystkie ściany tworząc jednoprzestrzenne wnętrze. Ciekawym i efektownym rozwiązaniem jest ściana w postaci przeszklenia. Dzieli przestrzeń, jednocześnie tworząc iluzję otwartego wnętrza.

Na podłodze możemy położyć parkiet przemysłowy, żywicę epoksydową lub pozostawić zwykłą betonową wylewkę i odpowiednio ją zabezpieczyć.

Charakterystyczne dla tego typu wnętrz są cegła oraz beton, niejasne granice między tynkiem a murem, odkryte elementy konstrukcyjne budynku. Prostym zabiegiem jest również pozostawienie na wierzchu instalacji elektrycznej, podkreślając tym samym charakter wnętrza.


projekt loft
projekt loft
projekt loft

Wnętrza typu loftowego są monochromatyczne i raczej minimalistyczne. Dlatego bardzo dużą rolę odgrywają w nim detale stylistycznie nawiązujące do klimatu. Mogą to być duże, metalowe lampy, najlepiej nadgryzione zębem czasu. Drewniane palety czy płyty pilśniowe. Rdzawe dodatki czy stare neony dopełnią całości. 


projekt loft

Projekt wnętrz: Suma Architekci

Realizacja: 2016

Powierzchnia: 63 m2

Lokalizacja: Kraków

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!