Trzeciego listopada br. opublikowano listę obiektów nominowanych do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wśród nich znalazł się Letni pawilon rekreacyjno-kulturalny „Pokój na lato” - miejsce spotkań dla warszawiaków i turystów spragnionych odpoczynku wśród zieleni, wiedzy o Warszawie i rozrywki na najwyższym poziomie.
„Pokój na Lato” to sezonowa struktura powstała przy Muzeum Powstania Warszawskiego, od strony ulicy Towarowej. Obiekt służy jako letnia kawiarnia i przestrzeń plenerowych działań muzealnych. Organizowane są w nim warsztaty, koncerty i kino letnie. Drewniana konstrukcja składa się z ażurowych altan, pokładów, schodów i kładki, która przekracza dwa mury – pierwszy otaczający teren Muzeum i drugi - Mur Pamięci, na którym wyryte są nazwiska poległych.
Lokalizacja pawilonu nie jest przypadkowa. Powstały przy Muzeum Powstania Warszawskiego „Pokój na lato” dopełnia wydźwięk narracji muzeum. Jego forma podkreśla podział nakreślony Murem Pamięci na strefę sacrum i profanum. „Pokój na lato” realizuje lżejszy program w antytezie do poważnych rocznicowych wydarzeń, co podkreśla sama nazwa – obok wojennej martyrologii mamy tymczasowy pokój. Jednocześnie zawieszona nad murem kładka łączy te strefy i pokazuje jaki potencjał może mieć wprowadzenie wejścia do Muzeum i przestrzeni publicznej od strony ulicy Towarowej.
Sama drewniana forma nawiązywać ma do tradycji podwarszawskich letnisk. Wynajęcie pokoju na lato to przecież jeszcze do niedawna najbardziej popularna forma wakacyjnego wypoczynku, praktykowana nawet za okupacji. Deskowania i siatkowy hamak przywoływać mają echa świdermajerów. Najwięcej refleksji gości, budzi jednak kładka – w zamiarze neutralna, w treści wywołała duchy z przeszłości.
W "Pokoju na lato" każdy mógł znaleźć kącik dla siebie. Pokój był miejscem dla rodzica i dziecka, dla melomana, architekta, kucharza, turysty, tancerza, ornitologa, smakosza, malarza czy działkowca. W czasie wakacyjnych wyjazdów nawet kwiaty mogły skorzystać tutaj z bezpłatnego hotelu dla kwiatów.
Pokój na lato nominowany jest w kategorii - Przestrzeń publicznie dostępna, obok Bulwarów nad Wisłą, Stacji Metro Stadion oraz The Park przy ul. Orzechowej.
Projekt: Marlena Happach, Marek Happach (H2 Architekci)
Współpraca autorska: Jakub Róziewicz
Realizacja: 2015
Zdjęcia: Marek Michalski
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wnętrze restauracji japońskiej Kura noodle shop&more zostało zaprojektowane przez krakowską...
czytajW południowokoreańskim Pjongczangu, polscy olimpijczycy będą walczyć o medale już...
czytajNowoczesny projekt wnętrza przestrzeni użytkowej zyskała Filharmonia Opolska
czytajRestauracja Młodnik w willowej dzielnicy Katowic należy do doskonale znanych...
czytaj
Ilość komentarzy: 0