Pokój na lato

Pokój na lato

Trzeciego listopada br. opublikowano listę obiektów nominowanych do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wśród nich znalazł się Letni pawilon rekreacyjno-kulturalny „Pokój na lato” - miejsce spotkań dla warszawiaków i turystów spragnionych odpoczynku wśród zieleni, wiedzy o Warszawie i rozrywki na najwyższym poziomie.

 

„Pokój na Lato” to sezonowa struktura powstała przy Muzeum Powstania Warszawskiego, od strony ulicy Towarowej. Obiekt służy jako letnia kawiarnia i przestrzeń plenerowych działań muzealnych. Organizowane są w nim warsztaty, koncerty i kino letnie. Drewniana konstrukcja składa się z ażurowych altan, pokładów, schodów i kładki, która przekracza dwa mury – pierwszy otaczający teren Muzeum i drugi - Mur Pamięci, na którym wyryte są nazwiska poległych.

pokój na lato, projekt
projekt Pokoju na lato

Lokalizacja pawilonu nie jest przypadkowa. Powstały przy Muzeum Powstania Warszawskiego „Pokój na lato” dopełnia wydźwięk narracji muzeum. Jego forma podkreśla podział nakreślony Murem Pamięci na strefę sacrum i profanum. „Pokój na lato” realizuje lżejszy program w antytezie do poważnych rocznicowych wydarzeń, co podkreśla sama nazwa – obok wojennej martyrologii mamy tymczasowy pokój. Jednocześnie zawieszona nad murem kładka łączy te strefy i pokazuje jaki potencjał może mieć wprowadzenie wejścia do Muzeum i przestrzeni publicznej od strony ulicy Towarowej.

Pokój na lato, kładka przy Muzeum Powstania Warszawskiego

Sama drewniana forma nawiązywać ma do tradycji podwarszawskich letnisk. Wynajęcie pokoju na lato to przecież jeszcze do niedawna najbardziej popularna forma wakacyjnego wypoczynku, praktykowana nawet za okupacji. Deskowania i siatkowy hamak przywoływać mają echa świdermajerów. Najwięcej refleksji gości, budzi jednak kładka – w zamiarze neutralna, w treści wywołała duchy z przeszłości.

projekt Pokój na lato, H2 Architekci

W "Pokoju na lato" każdy mógł znaleźć kącik dla siebie. Pokój był miejscem dla rodzica i dziecka, dla melomana, architekta, kucharza, turysty, tancerza, ornitologa, smakosza, malarza czy działkowca. W czasie wakacyjnych wyjazdów nawet kwiaty mogły skorzystać tutaj z bezpłatnego hotelu dla kwiatów. 

Pokój na lato nominowany jest w kategorii - Przestrzeń publicznie dostępna, obok Bulwarów nad Wisłą, Stacji Metro Stadion oraz The Park przy ul. Orzechowej.

 

Projekt: Marlena Happach, Marek Happach (H2 Architekci)

Współpraca autorska: Jakub Róziewicz

Realizacja: 2015

Zdjęcia: Marek Michalski

pokój na lato, projekt H2
pokój na lato, projekt H2
projekt Pokój na lato, H2 Architekci
projekt Pokój na lato, H2 Architekci

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!