Wystawa The Workshop of Dreams

Wystawa The Workshop of Dreams

Cztery zespoły złożone z najbardziej utalentowanych współczesnych, hiszpańskich architektów i projektantów wykonały na życzenie znanych twórców, reprezentujących różne dziedziny  (m.in. literaturę, naukę czy sztukę kulinarną) obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Rezultaty  zaprezentowano na wystawie  „The  Workshop  of Dreams”  podczas  HAY   Festival   Segovia, corocznego święta hiszpańskiej kreatywności i drewnianego rękodzieła. 


Ta  inspirująca przygoda została zainicjowana przez Marthę Thorne, dziekan IE School of Architecture  and Design w Madrycie. Partnerem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).
 
Przed wykonaniem projektu, niezbędne było zapoznanie się projektanta z zamawiającym. Musieli się poznać, by następnie wspierać się nawzajem w przełamywaniu granic i aby swobodnie analizować nowe pomysły. Powstałe przedmioty stały się ucieleśnieniem marzeń – zarówno osoby inspirującej, jak i projektanta. Zrodziły się nowe formy projektów, wykorzystano pomysły, które wcześniej przychodziły autorom do głowy bez szans na realizację.
 
 


wystawa The Workshop of Dreams, projekt

Martha Thorne zamówiła niezwykły zestaw stolików do kawy u Benedetty Tagliabue, architekt mieszkającej i pracującej w Barcelonie, założycielki Miralles Tagliabue EMBT.

Zespół RCR  Arquitectes zaprojektował  wyjątkowy  i  w  pełni  ergonomiczny  fotelwypoczynkowy dla pisarza Javiera Cercasa.

Jacob Benbunan, założyciel i dyrektor generalny spółki Saffron, specjalizującej się w globalnym pozycjonowaniu marek, podjął się interpretacji nadzwyczajnego projektu ruchomego domu dla paleoantropologa Juana Luisa Arsuagi.

Natomiast Izaskun Chinchilla stworzyła niezwykły wózek kuchenny dla wyróżnionego trzema gwiazdkami Michelin duetu ojciec-córka, Juana Mari i Eleny Arzak. Produkcję czterech obiektów powierzono wykwalifikowanym rzemieślnikom z La Navarra, specjalistycznego zakładu stolarskiego w pobliżu Madrytu.

Obiekty powstałe w ramach „The Workshop of Dreams” zaprojektowano z myślą o ich wieloletnim wykorzystaniu.

 

wystawa The Workshop of Dreams
FAMILY OF TABLES
Projekt: Benedetta Tagliabue (Miralles Tagliabue EMBT)
Zamawiająca: Martha Thorne

Gatunki drewna: czerwony dąb amerykański, tulipanowiec amerykański, orzech amerykański, ambrowiec amerykański.
 
Początkowo Martha Thorne, dyrektor wykonawcza Nagrody Pritzkera w dziedzinie Architektury, nie miała ściśle sprecyzowanych oczekiwań. Podczas rozmowy okazało się jednak, że czas spędzany z przyjaciółmi jest dla niej najważniejszy. Efektem pracy stał się zestaw stolików do kawy w dwóch modelach. Model „wstęgowy” charakteryzujący się subtelnym, opływowym kształtem oraz model „profilowy”, będący drobiazgowym połączeniem profili twarzy Marthy i Benedetty.
Małe stoliki „wstęgowe” składają się z klejonych warstw forniru. Te przedmioty, o charakterze zdecydowanie rękodzielniczym, były najbardziej wymagające w procesie produkcji. 
 
 
wystawa The Workshop of Dreams
wystawa The Workshop of Dreams
CERCAS TERRITORY
Projekt: RCR Arquitectes
Zamawiający: Javier Cercas

Gatunek drewna: wiśnia amerykańska

Czytanie i pisanie to zajęcia, którym Javier Cercas, wybitny hiszpański pisarz, oddaje się najczęściej – stąd jego marzenie o wygodnym miejscu do pracy. Podczas rozmów pisarza z architektami ze studia RCR Arquitectes marzenie zmieniało kształt, przybierając ostatecznie postać przestrzeni bardziej uniwersalnej, umożliwiającej płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi formami aktywności: odpoczynkiem, medytacją, czytaniem i rozmyślaniami.
Zgodnie z wizją przyjętą przez studio RCR Arquitectes podjęto decyzję o połączeniu wyrafinowanych technologicznie metod z subtelnością form naturalnych, tworząc prawdziwie fascynujący obiekt. Ślady skanu ciała pisarza można odnaleźć w kształtach ostatecznej formy – ergonomicznego mebla, w pełni dopasowanego do kształtu ciała użytkownika. Ze względu na konieczność szczegółowego odwzorowania złożonej formy, obiekt wyprodukowano z wykorzystaniem urządzenia CNC (sterowanego numerycznie przy pomocy komputera).
wystawa The Workshop of Dreams
wystawa The Workshop of Dreams
wystawa The Workshop of Dreams
LIMITING FACTOR
Projekt: Jacob Benbunan (Saffron)
Zamawiający: Juan Luis Arsuaga

Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański
 
Juan Luis Arsuaga, jeden z najbardziej uznanych naukowców w dziedzinie paleontologii i antropologii, „czynnikami ograniczenia” nazywa elementy, bez których człowiek nie byłby w stanie przetrwać. Z takiego podejścia zrodziła się koncepcja marzenia o niewielkiej, mobilnej chacie z drewna, która uwzględniałaby wszystkie takie czynniki, umożliwiając tym samym jej mieszkańcowi spędzenie kilku dni w górach i cieszenie się naturą.
Aby urzeczywistnić marzenie paleoantropologa, Jacob Benbunan i jego zespół z firmy Saffron musieli cofnąć się do korzeni. Interpretując życzenie Arsuagi, zamierzali stworzyć schronienie, wpisujące się w naturalne otoczenie, które można zabrać w góry i tam zostawić. Tym samym architektura zaczęła pełnić funkcję służebną wobec człowieka i natury.
 
Jest to projekt szczególny, składający się z szeregu wachlarzy, rozkładanych do postaci przypominającej schronienie. W tulipanowcu, z którego wykonano projekt »Limiting Factor« doskonale się pracuje, drewno nie skręca się i nie odkształca. Poza tym jest lekkie, dzięki czemu obiekt waży stosunkowo niewiele, jak na swój rozmiar.
 
 
wystawa The Workshop of Dreams
wystawa The Workshop of Dreams
wystawa The Workshop of Dreams
A WINDOW TO THE ARZAK UNIVERSE
Projekt: Izaskun Chinchilla
Zamawiający: Juan Mari i Elena Arzak

Gatunki drewna: tulipanowiec amerykański, czerwony dąb amerykański, twardy klon amerykański, miękki klon amerykański, wiśnia amerykańska i olcha amerykańska.
 
Juan Mari i jego córka Elena Arzak prowadzą restaurację „Arzak” w San Sebastian, nagrodzoną trzema gwiazdkami Michelin. Zajmuje ona ósme miejsce w rankingu najlepszych restauracji na świecie. Zgodnie twierdzą, że dzięki przyborom kuchennym są w stanie tworzyć innowacyjne, interesujące i eksperymentalne potrawy. Zauważyli, że byłoby wspaniale, gdyby gotując mogli mieć wszystkie sztućce i naczynia w zasięgu ręki.
W przygotowanym projekcie znalazło się okno przeznaczone dla obu głównych aktorów świata rodziny Arzak: kucharza i konsumenta. Projekt umożliwia kucharzowi zaproszenie gościa, by rzucił okiem w głąb kuchni i spożył posiłek przy stole, przy którym przygotowano potrawę. „A Window to the Arzak Universe” stanowi bezpośrednią interpretację zrównoważonej amerykańskiej gospodarki leśnej. Wykorzystano w nim sześć różnych gatunków drewna, odzwierciedlając objętość upraw. Gatunki o większej i mniejszej populacji wykorzystano odpowiednio w elementach największych i najmniejszych.
 
wystawa The Workshop of Dreams, projekt
wystawa The Workshop of Dreams, projekt

źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!