Sikora we włoskim pałacu

Sikora we włoskim pałacu

Polscy architekci - Jan Sikora i Andrzej Marek projektują wnętrza włoskiego Palazzo Blumenstihl, usytuowanego w samym sercu historycznego Rzymu. We wnętrzach pałacu swoją siedzibę ma Polski Instytut Kultury w Rzymie.

Włoski boom na wzornictwo trwający od lat 50. zrewolucjonizował sposób, w jaki świat patrzy na pojęcie designu. Przykładem mogą być chociażby skutery Vespa, samochody Ferrari czy projekty Georgio Armaniego. Zmieniło się również podejście Polaków do mody, motoryzacji czy kultury życia. Włoska kawa to symbol dbałości o detal, a także chronioną ustawowymi zapisami i normami recepturę, a włoski mężczyzna to wyraz troski o styl, szyk oraz niewymuszoną elegancję. I wreszcie – współczesne Włochy to kraj, w którym dzieci od najmłodszych lat uczą się co jest „bello”  a co nie (u nas „piękno”  to wciąż temat tabu i pojęcie często wywołujące w szkołach wstyd i zażenowanie). Trudno się temu dziwić, jeśli dorasta się – tak jak w Rzymie – w przestrzeni o tradycji sięgającej trzech tysięcy lat. To obcowanie na co dzień z antycznymi stylami,   złotym   podziałem,   Panteonem,   ruinami   Forum   Romanum,   ale   także ze współczesnymi dziełami architektury – Auditorium Parco Della Musica autorstwa Renzo Piano czy  MAXXI  Muzeum Zahy Hadid. W ujęciu Gombrowicza Włochy to forma określona, dopowiedziana i zobowiązująca. Kształtuje ona gust, wyczucie i poczucie piękna mieszkańców słonecznej Italii – są oni zarówno powiernikami, jak i więźniami ponadczasowych wartości.

 

projekt Sikora

Przestrzeń pałacu z końca XIX wieku zapiera dech w piersiach i onieśmiela dbałością o detal. Włoskie mozaiki, zdobione sufity i historyczne meble – ponadczasowe, jak np. komoda Dia marki Giorgetti, są punktem wyjścia do poszukiwania  nowej  wizji  wnętrza.

Projektowana przestrzeń ma być ukłonem w kierunku historii tego miejsca. Jego widoczna we freskach, stolarce, mozaikach i posadzkach złamana gama kolorystyczna zostanie uzupełniona kontrastującymi dodatkami, takimi jak chociażby Fotel New York.  Jednolite i odważne  zestawienia  barwne  oraz  współczesny  design  nadadzą wnętrzu lekkości  i  elegancji.

komoda Dia Giorgetti

źródło: materiały prasowe

Budynek Palazzo Blumenstihl

Budynek Palazzo Blumenstihl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!