Akustyka w hali Tauron Arena Kraków

Akustyka w hali Tauron Arena Kraków

Tysiące metrów kwadratowych powierzchni, trzy poziomy widowni i płyta areny zdolna pomieścić aż 24 tys. osób, 500 miejsc w wydzielonych sektorach VIP i 1300 miejsc parkingowych. Tak przedstawia się Tauron Kraków Arena w liczbach. W rzeczywistości to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych obiektów na świecie, w którym mogą odbywać się międzynarodowe zmagania sportowe, konferencje naukowe, imprezy targowe, a nawet koncerty.

 

Uzyskanie takiej wielofunkcyjności hali było możliwe wyłącznie dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów, rozwiązań technicznych oraz systemów zarządzania. Za projekt odpowiadają autorzy hali z pracowni Perbo-Projekt.

hala tauron arena kraków

Głównym determinantem przedsięwzięcia były wymogi federacji sportowych, które zdecydowały o rozmiarach areny, organizacji widowni i zaplecza szatniowo-magazynowego. Obiekt daje możliwość rozgrywania zawodów aż w 17 dyscyplinach rangi mistrzostw świata.  By hala mogła spełniać także funkcje widowiskowe i wystawiennicze zadbano o przestronne hole, sale konferencyjne i loże VIP, zaplecze gastronomiczne, w tym kawiarnie, restauracje czy pomieszczenia klubowe.

 

Arena zawdzięcza swoją funkcjonalność bryle zbliżonej do spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Kolisty układ skupia uwagę widza na show, zapewnia wygodną komunikację i sprawną ewakuację. Budowla zlokalizowana 3,5 km od centrum Krakowa doskonale wpisuje się w charakter okolicy. Forma hali współgra z otoczeniem i odzwierciedla nastroje miasta. Jednego dnia może odbyć się w niej wielotysięczny koncert, następnego kameralny kurs, a w kolejne mecze piłki siatkowej.

hala tauron arena kraków

Wyzwaniem przy projektowaniu obiektów widowiskowo-sportowych jest nie tylko odpowiednie zaplanowanie budynku, ale także zapewnienie doskonałej akustyki. Tajemnica dobrego rozprzestrzeniania dźwięku kryje się nie tylko w tym, by widzowie z najdalszych rzędów słyszeli to, co dzieje się na płycie, ale także, aby performerzy słyszeli samych siebie. Projektanci postawili wykorzystać w tym celu baffle akustyczne. Baffle są doskonałym alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych sufitów modułowych. Zapewniają swobodę projektowania i przepływ powietrza w przestrzeni. Posiadają także najbezpieczniejszą klasę reakcji na ogień  A1 oraz odporność do 100% wilgotności względnej powietrza.

W Tauron Arenie zainstalowano pionowo aż 16 tysięcy baffli. Ten sposób montażu podyktowany był koniecznością zwiększenia przestrzeni akustycznej. 

Projekt Tauron Areny wymagał pogodzenia wielu czynników, m.in. bezpieczeństwa z doskonałą akustyką. Największą trudnością było spełnienie wszystkich przepisów, zwłaszcza tych uwzględniających skalę budynku. Ostateczny kształt widowni był konsultowany z zespołem akustyków. Optymalne parametry akustyczne w obiekcie uzyskano dzięki zastosowaniu przestrzennych pochłaniaczy z wełny mineralnej. Rozwiązanie to oprócz podnoszenia komfortu akustycznego umożliwia łatwy dostęp do instalacji i systemów biegnących pod stropem ale i jest bardzo przyjemne w odbiorze i dodaje „miękkości” wnętrzu widowni.

 

źródło: materiały prasowe firmy Rockfon

hala tauron arena kraków

Projekt: Perbo-Projekt

Powierzchnia: 82.847 m²

Realizacja: 2014

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!