Dobre oświetlenie na jesienne mroki

Dobre oświetlenie na jesienne mroki

Wagę światła najbardziej doceniamy wtedy, gdy przychodzą krótkie i dżdżyste dni. Skończyło się przesiadywanie w ogródkach restauracyjnych i spacery do późna. Jest ciemno i dość ponuro. Zamykamy się więc w domach i włączamy oświetlenie. I to właśnie od niego zależy, czy w długie jesienne wieczory dopadnie nas chandra, czy też doczekamy wiosny w dobrym nastroju.

Przebywając w domu, najwięcej czasu spędzamy w pokoju dziennym. To w nim wypoczywamy, czytamy, oglądamy telewizję, a także jadamy. Do każdej z tych czynności potrzebujemy innego światła. Dlatego należy zaplanować trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, punkowe i dekoracyjne. Światło ogólne umieszcza się na suficie. Zwykle jest to powieszony na środku żyrandol (w dużym pomieszczeniu można zainstalować dwa, rozmieszczone symetrycznie). W miarę równomiernie oświetla on cały pokój, a jeśli ma atrakcyjną formę, także zdobi.
Koniecznym uzupełnieniem jest oświetlenie punktowe – idealne do czytania albo oglądania telewizji. Zapewnią je umieszczone na stolikach, przy fotelach czy sofach lampy, które emitują światło jasne, dość mocne, nakierowane w wybrane miejsce.
Lampa Hampton Dutchhouse

Lampa Hampton Dutchhouse

Bardzo ważne jest również przyćmione światło dekoracyjne służące do zaakcentowania walorów architektonicznych pomieszczenia lub podkreślenia wybranych elementów wystroju. Pozwoli wydobyć z mroku wiszące na ścianach ozdoby i stworzy efektowne odbicia. Takie światło zapewnią kinkiety lub lampki z żarówkami o słabej mocy ustawione na konsolkach czy szafkach
Lampa Berlin Dutchhouse

Lampa Berlin Dutchhouse

 
Również nad stołem nieodzowna jest lampa. Powinna emitować bardziej nastrojowe światło i wisieć na takiej wysokości, by dobrze oświetlała blat i znajdujące się na nim potrawy, a nie raziła w oczy osób siedzących przy stole. Może pochodzić z tej samej serii wzorniczej co pozostałe, ale nie jest to koniecznie.
Projektanci wnętrz uważają bowiem, że oprawy nie muszą być jednakowe. Ich zdaniem znacznie lepiej wyglądają lampy o zróżnicowanych formach, z abażurami zrobionymi z odmiennych materiałów. Każdy z nich będzie inaczej rozpraszał światło, co da ciekawy efekt dekoracyjny. Jednak ich wybór nie powinien być przypadkowy. Lepiej kierować się jakimś kluczem; może nim być choćby styl albo kolorystyka.
 
Lampa Boliwia Dutchhouse

Lampa Boliwia Dutchhouse

Ciekawie mogą wyglądać  lampy z abażurami z kory brzozy albo z tkaninowymi abażurami o różnych kształtach. Kilkuabażurową można zawiesić na środku sufitu, a jednoabażurową nad stołem. Urody wnętrzu doda również model  z efektownie filtrującym światło papierowym abażurem. Zwolenników wnętrz w stylu vintage powinna zainteresować lampa z ażurowego metalu – złota, miedziana, czarna lub biała, a industrialnego lampa Cannes. 
 
 
 
 
Źródł: materiały prasowe
Lampa Everest Dutchhouse

Lampa Everest Dutchhouse

Lampa Aspen Dutchhouse

Lampa Aspen Dutchhouse

Lampa Antwerp Dutchhouse

Lampa Antwerp Dutchhouse

Lampa Annapurna Dutchhouse

Lampa Annapurna Dutchhouse

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Idealny zestaw dla amatorów telewizji i kina domowego

  Idealny zestaw dla amatorów telewizji i kina domowego

  Miękkie siedzisko, wysokie oparcie i nowoczesny design, to kwintesencja modułowych...

  czytaj
 • Sofa jak liść

  Sofa jak liść

  Sofa to piękny mebel I każda designerska sofa jest ozdobą...

  czytaj
 • Siedzisko VANK - w rytmie rocka

  Siedzisko VANK - w rytmie rocka

  Nowe siedziska od VANK są jak figury na szachownicy, które...

  czytaj
 • Prawdziwa klasyka wśród gniazdek

  Prawdziwa klasyka wśród gniazdek

  Detalami wystroju wnętrz, na...

  czytaj

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!