'Idea Bauhausu' w Muzeum Narodowym w Poznaniu

'Idea Bauhausu' w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Niedawno minęło 90 lat od założenia przez prof. Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus. W poznańskim Muzeum Narodowym trwa poświęcona tej niezwyklej szkole wystawa, która ma przybliżyć publiczności jej historię i pokazać, jak silny wpływ wywarła ona na współczesne wzornictwo. Ekspozycję można oglądać od 20 listopada 2011 do 29 stycznia 2012 roku.

Wśród prezentowanych w poznańskim muzeum obiektów znalazły się m.in. plakaty promocyjne Bauhausu, archiwalne projekty i modele serwisu TAC prof. Waltera Gropiusa oraz współczesna wersja tego legendarnego zestawu z białej i czarnej porcelany. Prezentowane są również przedmioty użytkowe zaprojektowane przez Marianne Brandt i nieprzerwanie produkowane przez włoską fabrykę designu – Alessi. Nie zabraknie prac takich sław Bauhausu jak Henry van de Velde, Mies van der Rohe czy Wilhelm Wagenfeld, których projekty funkcjonują nadal w ofercie producentów o światowej renomie jak Fürstenberg, KPM czy Robbe&Berking. Ekspozycja ukazuje obiekty będące dowodem na nieustanną żywotność idei i estetyki Bauhausu i pozwalające postrzegać go jako szkołę, która współtworzy historię współczesnego designu.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny – warsztaty dla dzieci, które odbędą się 8 i 15 stycznia 2012. roku.


Wystawa została przygotowana przez Rosenthal i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ambasador Niemiec – Rüdiger Freiherr von Fritsch.

Idea Bauhausu”
20.11.2011–29.1.2012
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Malarstwa i Rzeźby
Aleje Marcinkowskiego 9
www.mnp.art.pl
tel. +48 61 85 68 000
[email protected]

 

fot: www.mnp.art.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!