Dobra aranżacja, optymalizacja oraz dobór priorytetów - to trzy kroki do małej łazienki, której wyposażenie powinno być dostosowane do indywidualnych preferencji użytkowników i dzięki temu idealnie odpowiadać ich potrzebom.
Dobra aranżacja: z niczego nie rezygnuj
Właścicielom mieszkań z małą łazienką wydaje się często, że muszą dokonać wyboru pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. Nic bardziej mylnego – dobry projekt i przemyślany dobór elementów wyposażenia pozwalają nawet na niewielkiej przestrzeni zmieścić wannę, brodzik i umywalkę.
Wanna z dwustronną obudową może być prawa i lewa. Ścięcie i zaokrąglenie narożnika z jednej strony pozwala na dużą oszczędność miejsca w łazience. Zastosowanie podblatowego modelu umywalki umożliwia stworzenie wygodnej przestrzeni z dużym, komfortowym blatem, który efektownie podkreśla charakterystyczne elementy stylistyczne produktu. Wolna przestrzeń pod umywalką sprawia, że łazienka wydaje się większa. Ten efekt wzmacnia dodatkowo zastosowanie bezprogowego brodzika, który wtapia się w płaszczyznę podłogi łazienki.
Optymalizacja: wygospodaruj więcej miejsca
Taki wariant zabudowy umożliwia wykorzystanie modelu wanny zintegrowanej z kabiną prysznicową. Dzięki przemyślanej kombinacji dwóch funkcji w jednym produkcie tworzy się większa przestrzeń, umożliwiająca swobodne poruszanie się domowników nawet w małej łazience. Taka aranżacja pozwala także na wygospodarowanie dostatecznie dużo miejsca, aby w strefie umywalni zastosować dwie komfortowe umywalki.Ten wariant zabudowy polecany jest szczególnie wtedy, kiedy z łazienki w jednym czasie często korzystają dwie osoby.
Właściwe priorytety: wygoda i komfort pod prysznicem
Entuzjaści kąpieli pod prysznicem powinni w łazience zarezerwować sporo miejsca na kabinę. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem są emaliowane powierzchnie prysznicowe, które występują w dużych rozmiarach gwarantując maksymalną swobodę i komfort pod prysznicem.
Idealnie płaska, charakteryzująca się minimalistycznym wzornictwem powierzchnia prysznicowa trzeba uzupełnić o nowoczesną i komfortową strefę umywalkową. Elegancka, obszerna umywalka zapewnia wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób. Zastosowanie przesuwnych drzwi w kabinie prysznicowej gwarantuje więcej swobody i dodatkowo powiększa przestrzeń użytkową.
Skuteczny poradnik dla właścicieli małych łazienek
Przygotuj listę życzeń (priorytetów)
Już w początkowejfazie projektowania inwestor musi odpowiedzieć na kilka ważnych pytań: czy chcę mieć w łazience wannę czy raczej prysznic? A może nie chcę z niczego rezygnować? Ile miejsc powinno być w strefie umywalkowej?
Efektywnie wykorzystaj przestrzeń stosując indywidualne rozwiązania
Wybór odpowiedniego modelu wanny czy powierzchni prysznicowej oraz zamontowanie ich w łazience w odpowiednim miejscu pozwolą optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.Najlepiej szukać elastycznych rozwiązań, które dobrze sprawdzą się w każdych warunkach przestrzennych.Warto też pomyśleć o wykorzystaniu wnęk i zabudować je regałami lub wstawić łazienkowe szafki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie we wnęce kabiny prysznicowej.Dodatkowe miejsce zyskamy stosując w kabinie przesuwne drzwi.
Wykorzystaj znane sposoby na optyczne powiększenie pomieszczenia
Stosowanie powierzchni prysznicowych zabudowanych w płaszczyźnie podłogi zapewnia użytkownikom dużo większą swobodę.Zalecamy także stosowanie elementów wyposażenia w naturalnych kolorach. Neutralna kolorystyka produktów Kaldewei pozwala na ich harmonijne łączenie z podłogą w pozostałej części pomieszczenia.To szczególnie ważne w małych łazienkach, ponieważ umiejętnie dobierając kolory można optycznie powiększyć pomieszczenie.
Ostrożnie używaj kolorów
Połączenie czerni i bieli lub inne kontrastowe zestawienia kolorystyczne mogą stanowić ciekawy wizualny akcent w łazience. Wtedy dużą rolę odgrywa dobre doświetlenie przestrzeni łazienkowej za pomocą naturalnego światła lub poprzez właściwy dobór sztucznego oświetlenia. Ale uwaga: należy pamiętać o tym, że zbyt intensywne i ciemne kolory mogą wizualnie zmniejszyć przestrzeń.
Postaw na luksusowy design
Nawet mała łazienka może być atrakcyjna. Błyszczące powierzchnie dodają pomieszczeniom klasy i szlachetności oraz optycznie otwierają przestrzeń.
Źródło: Kaldewei
Wyznaczenie priorytetów to klucz do sukcesu w aranżacji małej łazienki
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, jakie widzą goście, wchodząc do naszego...
czytajPodobnie jak w ubiorze, dobrze dobrane dodatki ważne są w...
czytajNatura na dobre zadomowiła się we wnętrzach. Projektanci doceniają i...
czytajSpecyficzne cechy poddasza sprawiają, że jego urządzenie jest dużo trudniejsze...
czytaj
Ilość komentarzy: 0