Beton na ścianach, metal na podłodze, huśtawka zamontowana pod sufitem - tak oryginalnie urządził się Ireneusz Stermach, mieszkaniec Nowej Papierni we Wrocławiu – inwestycji, która powstała w fabryce papieru zbudowanej w 1889 roku. Projekt wyszedł spod ręki Małgorzaty Chabzda. Wysoki loft kojarzy się z industrialnymi mieszkaniami w Berlinie czy Nowym Jorku.
Projekt zakładał ładne wyeksponowanie historycznej XX-wiecznej cegły i połączenie jej z nowoczesnymi materiałami - głównie betonem, szkłem i stalą. Starannie zaprojektowane wnętrza urzekają estetyką, są przy tym jednak bardzo praktyczne, co stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nieprzeciętnej wysokości loftu.
Antresola w centrum uwagi
Wykorzystanie czterometrowej wysokości loftu widać już w przestrzeni dziennej. Pierwszoplanową rolę odgrywa tutaj antresola. Wykonana między innymi ze stali i szkła, dzięki specjalnej konstrukcji, zamontowana została tak, by nie ingerować w strukturę zabytkowego budynku. Pełni funkcję przytulnej sypialni i wygodnego, domowego biura.
Antresola rozciąga się nad łazienką oraz funkcjonalną kuchnią. W tej dominuje beton dekoracyjny uzupełniony o biel i przyciemnione meble. Kuchnia otwiera się na jadalnię - dzięki temu można się tutaj poczuć swobodniej.
W poszukiwaniu przestrzeni
Jadalnia łączy się z salonem, który został zaprojektowany jako przestrzeń do relaksu, można w nim odpocząć, obejrzeć film czy poczytać książkę. Wcześniej stała tu ściana działowa, którą zdecydowano się usunąć, tak by uzyskać poczucie przestrzeni. W środku znajduje się duża miękka sofa, a na ścianie powieszono telewizor.
Pofabryczny klimat potęgują architektoniczne detale, na przykład stropy, duże okna, industrialne lampy. Równoważą go jednak dodatki – huśtawka zamontowana pod sufitem i poduszki lewitujące na ścianie– które ocieplają przestrzeń.
Błyskotliwa łazienka
W łazience zdecydowano się na awangardowe rozwiązanie - klimat industrialny wprowadzono za pomocą metalowych ścian i podłogi.
Projektantom zależało nam na zachowanie pofabrycznego klimatu i uzyskanie niepowtarzalnego pomieszczenia. Nie chcieli, tak jak wszyscy, korzystać z kafelek czy ceramiki. Zdecydowali się na zastosowanie blachy, która znajduje się właściwie wszędzie – od sufitu, przez ściany, po podłogę. Są to różne rodzaje blach, przez co przy okazji spadły koszty.
W łazience zastosowano zarówno aluminium, jak różnego rodzaju stal nierdzewną. Ich cenę można porównać do ceny dobrej jakości kafli.
Źródło: Nowa Papiernia
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Elegancki projekt wnętrza domu z industrialną nutą to pomysł Anny...
czytajW Tokio powstało mieszkanie,którego cechą charakterystyczną są ruchome ściany.Autorem projektu...
czytajSurowość, street art i elementy przeróżnych mechanizmów – te detale...
czytajPrzedwojenna willa z ogrodem to marzenie wielu. W projektowanych wnętrzach...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz