Naturalne materiały królują we współczesnych wnętrzach

Naturalne materiały królują we współczesnych wnętrzach

Dynamiczny rozwój technologii znacząco wpłynął na nasze codzienne funkcjonowanie. Odcinając się od skomputeryzowanej codzienności, szukamy kontaktu z naturą. Dzięki naturalnym materiałom wykończeniowym, których właściwości przewyższają materiały syntetyczne, możemy się nią cieszyć także we własnym domu.

Współczesna kultura charakteryzuje się postępem technologicznym na niespotykaną dotąd skalę. Otaczająca nas zewsząd technika wzbudza chęć ucieczki do naturalnych rozwiązań. Dominujące trendy w aranżacji wnętrz wykorzystują tę tendencję w dwojaki sposób. Z jednej strony rośnie zainteresowanie elementami wyposażenia wnętrz wykonanymi z naturalnych materiałów. Z drugiej zaś, czołowi producenci materiałów budowlanych oferują coraz szerszą gamę produktów opierających się na tradycyjnych surowcach.

Naturalne materiały

Wśród naturalnych materiałów w wyposażeniu wnętrz wiodącą rolę pełni drewno, wykorzystywane w możliwie najmniej przetworzonej postaci. Do dyspozycji mamy całe spektrum rozwiązań aranżacyjnych. Tradycyjne deski podłogowe obecnie mogą zostać dopełnione drewnianą okładziną ścienną bądź meblami. Dużą rolę pełnią dodatki, takie jak drewniane żaluzje, wazony czy lampiony, które pozwolą nam stworzyć niepowtarzalny i przytulny klimat. Coraz większą popularnością cieszy się również drewno z odzysku, najczęściej w postaci drewnianych palet, z których przy odrobinie wyobraźni stworzyć można niepowtarzalne meble czy kompozycje.

Równie popularnym materiałem jest kamień, dzięki któremu możemy zaaranżować przestrzeń zarówno w sposób tradycyjny, jak i w surowym stylu industrialnym. Najczęściej występującymi kamieniami dekoracyjnymi są granit, piaskowiec, marmur, trawertyn i łupek.Do dyspozycji mamy płyty wieloformatowe, których długość dochodzić może nawet do 3 metrów, a także szeroką gamę produktów tradycyjnych, którymi możemy wyłożyć tak podłogi, jak ściany. Na rynku pojawiły się także kamienne zlewy zespolone z blatem kuchennym, a nawet stoły– jest więc z czego wybierać.

Tradycyjne surowce

Dla naszego zdrowia oraz komfortu przebywania w danym pomieszczeniu kluczowe znaczenie mają materiały budowlane użyte do jego wykończenia.Potencjalna emisja lotnych substancji (np. rozpuszczalników czy środków konserwujących) z materiałów dekoracyjnych, farb i tynków może szkodzić domownikom latami - dlatego ich producenciinwestują w poszukiwanie najoptymalniejszych rozwiązań estetycznych i funkcjonalnych. Wykorzystując rozwój nowych technologii,są dziś w stanie zapewnić odpowiedni klimat we wnętrzu. Są to między innymi produkty na bazie wapnia.

Produkty wapienne miały fundamentalne znaczenie dla budownictwa już w starożytności. Do największych zalet wapna należy bowiem wysoka paroprzepuszczalność. Porowata struktura tynków wapiennych i wynikająca z niej dyfuzyjność sprawiają, że produkty te pochłaniają nadmiar wilgoci, przechowują ją, a następnie oddają w doskonałych proporcjach podczas wietrzenia. To sprawia, że ściany „oddychają” w stopniu nieporównywalnie większym aniżeli w przypadku użycia ogólnodostępnych dziś produktów akrylowych, winylowych czy lateksowych. Wapno wykazuje też właściwości alkaliczne, dzięki czemu nie ma potrzeby użycia dodatkowych środków konserwujących.

Tynki i szpachle bazująca na unikatowym połączeniu wapna i gliny, uwalnia ok. 50% więcej wilgotności niż tradycyjne tynki gliniane, nie tracąc przy tym tak cennych właściwości jak łatwość obróbki i wodoodporność.  Z kolei mineralne masy szpachlowe  umożliwiają stworzenie powłoki nie tylko w stylu klasycznym czy śródziemnomorskim, ale też w nowoczesnym, ponieważ dobrze imitują tak popularne dziś powierzchnie betonowe.

Bezpieczeństwo i komfort

Niezależnie od preferowanej stylistyki wnętrza, warto sięgać po naturalne materiały wykończeniowe. Chcąc stworzyć  pomieszczenie odznaczające się dobrym klimatem, zwracajmy uwagę na jakość i skład wykorzystywanych produktów oraz na właściwości, jakimi się odznaczają. Stosowanie materiałów wolnych od emisji związków lotnych powinno być standardem w obiektach dedykowanych dzieciom i alergikom.Wykorzystanie naturalnych tkanin, drewna i kamienia jest kluczem do stworzenia przytulnej przestrzeni, w której wszyscy będą się czuli komfortowo. W celu wzmocnienia tego efektu warto sięgnąć po ekologiczne szpachle, tynki i farby, które zapewniają odpowiednią gospodarkę wilgocią, a przy tym dają swobodę aranżacyjną. W ten sposób inspiracje czerpane z natury pozwolą na urządzenie wnętrza, będącego manifestem proekologicznego stylu życia.

Źródło: Sto

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!