Są zaliczane do niezbędnych elementów wyposażenia każdego domu i choć kupujemy je z myślą o funkcji użytkowej, lampy – jak biżuteria – są ozdobą każdego wnętrza. Źródłem doznań estetycznych mogą być nie tylko kształty opraw, ale również powstające dzięki nim efekty świetlne.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sposoby na idealny przedpokój
Nie ma znaczenia czy jest to klasyczny żyrandol, plafon, czy lampa w jakiejkolwiek z nowoczesnych form. Jeśli odpowiednio dobierzemy ją do stylu wnętrza, będzie podkreślała jego urodę.
Funkcję estetyczną opraw świetlnych doceniano już wieki temu. Lampy miały piętrowe formy z centralnym trzonem, klatkowe lub w kształcie liry. W XVII w. we Francji zawisły na nich pierwsze kryształki, a prawdziwy renesans kryształowe żyrandole osiągnęły w czasach Ludwika XV. Później nastała moda na żyrandole z girlandami kryształów między ramionami. I choć do naszych czasów ewaluowały, a przepych ustąpił miejsca minimalizmowi, to kryształowe, zdobne żyrandole wciąż zachwycają i królują w salonach wielu domów.
Współczesne oprawy świetlne swym wyglądem jednak coraz mniej przypominają te z czasów Ludwika XV, ale wciąż przyciągają uwagę oryginalnością i odważnymi kształtami. Bywają zaskakująco proste, ale i pełne przepychu. Wykorzystuje się w nich nowoczesne materiały oraz najnowsze technologie umożliwiające wygodne sterowanie oświetleniem.
Wysoko rozwinięta technika pozwala na swobodne rozmieszczanie opraw oraz dobieranie ich do funkcji całego pomieszczenia i jego poszczególnych części. Umiejętnie dobrane oświetlenie dzieli duże pomieszczenia na nieformalne strefy. Funkcję organizacji wnętrza mają nie tylko wiszące lampy, ale też kinkiety, lampy stojące i biurkowe czy punktowe reflektory podkreślające piękno wiszących na ścianach dzieł sztuki.
Najnowszym trendem jest tworzenie za pomocą oświetlenia nastroju i „malowanie” nim wnętrz. Za sprawą dyskretnych, minimalistycznych opraw, które same w sobie nie przyciągają uwagi, za to mają szczegółowo opracowane funkcje świetlne, można stworzyć niepowtarzalny spektakl światła i cieni.
Źródło: Heban
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Jak pogodzić męskie umiłowanie wygody i prostoty z wysokimi wymaganiami...
czytajGrzejnik, który nie tylko grzeje, ale jest również estetycznym dodatkiem...
czytajJak odpowiednio oświetlić pokój na poddaszu, eksponując jego ciekawą konstrukcję...
czytajBiałe złoto, brąz, czerń, klasyczne złoto, perłowa czerń oraz perłowy...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz