Świetlny teatr we wnętrzu

Świetlny teatr we wnętrzu

Są zaliczane do niezbędnych elementów wyposażenia każdego domu i choć kupujemy je z myślą o funkcji użytkowej, lampy – jak biżuteria – są ozdobą każdego wnętrza. Źródłem doznań estetycznych mogą być nie tylko kształty opraw, ale również powstające dzięki nim efekty świetlne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sposoby na idealny przedpokój 

Nie ma znaczenia czy jest to klasyczny żyrandol, plafon, czy lampa w jakiejkolwiek z nowoczesnych form. Jeśli odpowiednio dobierzemy ją do stylu wnętrza, będzie podkreślała jego urodę.

Funkcję estetyczną opraw świetlnych doceniano już wieki temu. Lampy miały piętrowe formy z centralnym trzonem, klatkowe lub w kształcie liry. W XVII w. we Francji zawisły na nich pierwsze kryształki, a prawdziwy renesans kryształowe żyrandole osiągnęły w czasach Ludwika XV. Później nastała moda na żyrandole z girlandami kryształów między ramionami. I choć do naszych czasów ewaluowały, a przepych ustąpił miejsca minimalizmowi, to kryształowe, zdobne żyrandole wciąż zachwycają i królują w salonach wielu domów.

Współczesne oprawy świetlne swym wyglądem jednak coraz mniej przypominają te z czasów Ludwika XV, ale wciąż przyciągają uwagę oryginalnością i odważnymi kształtami. Bywają zaskakująco proste, ale i pełne przepychu. Wykorzystuje się w nich nowoczesne materiały oraz najnowsze technologie umożliwiające wygodne sterowanie oświetleniem.

Wysoko rozwinięta technika pozwala na swobodne rozmieszczanie opraw oraz dobieranie ich do funkcji całego pomieszczenia i jego poszczególnych części. Umiejętnie dobrane oświetlenie dzieli duże pomieszczenia na nieformalne strefy. Funkcję organizacji wnętrza mają nie tylko wiszące lampy, ale też kinkiety, lampy stojące i biurkowe czy punktowe reflektory podkreślające piękno wiszących na ścianach dzieł sztuki.

Najnowszym trendem jest tworzenie za pomocą oświetlenia nastroju i „malowanie” nim wnętrz. Za sprawą dyskretnych, minimalistycznych opraw, które same w sobie nie przyciągają uwagi, za to mają szczegółowo opracowane funkcje świetlne, można stworzyć niepowtarzalny spektakl światła i cieni.

Źródło: Heban

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!