Jak stworzyć dobrą prezentację projektu wnętrza?

Jak stworzyć dobrą prezentację projektu wnętrza?

Profesjonalny projekt wnętrza wykreowany w odpowiednim programie, spełniającym oczekiwania projektanta czy architekta wnętrz to już połowa sukcesu. Jeżeli do tego dołożymy komfortowe rozwiązania z zakresu prezentacji, uzyskamy idealną kompozycję... Dobra prezentacja projektu to nie tylko „efekty specjalne”, to również łatwość jej tworzenia.

Wszystkie dostępne aktualnie na rynku programy do projektowania wnętrz mają podobną funkcjonalność i zakres działania. Cel jaki sobie stawiają ich producenci wyznacza jednak ich niepowtarzalność.

Programy do projektowania wnętrz, autorstwa poznańskiej firmy CAD Projekt K&A: CAD Decor PRO, CAD Decor i CAD Kuchnie (ilus. 1), są stworzone w taki sposób, aby uzyskać idealną wręcz proporcję stosunku dokładności oraz jakości prezentacji projektu, do czasu w jakim powstaje.

Programy do projektowania wnętrz CAD Decor K & A

ilust. 1_Aplikacje autorstwa CAD Projekt K&A

Intuicyjne w działaniu oprogramowanie wyróżnia m.in.: wysokiej jakości rendering całego pomieszczenia w czasie rzeczywistym; projektowanie różnorodnych dowolnych elementów, np. nietypowe blaty kuchenne czy szafki kuchenne; swobodne i szybkie parametryczne projektowanie i autowymiarowanie; możliwość wykonania dokumentacji wykonawczej, rzutów koncepcyjnych i rzutów ścian czy dołączenia automatycznie wykonanej wyceny wstawionych elementów (ilus. 2a, 2b). Autorskie oprogramowanie firmy CAD Projekt K&A to również tak unikalne narzędzia jak Moduł Projektowania Płytek Ceramicznych wraz z Edytorem Baz Płytek, który umożliwia szybkie wykonanie efektownej aranżacji, bazującej na wykorzystaniu płytek ceramicznych wraz z dekoracjami i insertami, a nawet fugami. Możemy je nakładać w dowolnej konfiguracji zarówno na powierzchniach płaskich, jak i we wszelkich wnękach czy na wszystkich innych dowolnych elementach. Projektanci mogą również korzystać z praktycznie nieograniczonej ilości modeli 3D, w postaci ok. 80 różnorodnych i bezpłatnych baz produktowych w programie CAD Decor PRO; kilkunastu baz uniwersalnych pieczołowicie przygotowywane przez rysowników 3D; narzędzia Konwerter 3D dostępnego bezpłatnie w każdym programie (!) czy wyjątkowego projektu internetowego wybierz modele 3D, zakończonego ostatnio 3 tomem bazy uniwersalnej Wybór Projektantów.

Programy do projektowania wnętrz CAD Decor K & A

ilust. 2a_Czas renderingu w programie CAD Decor PRO

Programy do projektowania wnętrz CAD Decor K & A

ilust. 2b_Rzut koncepcyjny pomieszczenia w programie CAD Decor PRO

CAD Projekt K&A oferuje również tak sprytne narzędzia jak Moduł Export 3D (trzeba go dokupić TYLKO do programu CAD Kuchnie Standard, w innych programach jest bezpłatny) czy Moduł Renderingu Profesjonalnego (moduł dodatkowy do programów CAD Decor i CAD Kuchnie oraz integralna, bezpłatna część programu CAD Decor PRO). Oba narzędzia są odpowiedzialne za to, żebyśmy szybko i efektownie mogli przygotować prezentację naszego dowolnego projektu wnętrz. Jest to ostatni, chyba najprzyjemniejszy etap projektowania, kiedy nasz wyjątkowy projekt wnętrza jest już wymyślony, zrenderowany, wyceniony i udokumentowany, a my zastanawiamy się nad tym w jaki sposób zaprezentować efekty naszej pracy konkretnemu klientowi. Każdy klient jest inny, ma różną wrażliwość estetyczną, różne przyzwyczajenia, preferuję różne formy kontaktu. Dlatego w każdym programie stworzonym przez CAD Projekt K&A, mamy kilka opcji do wyboru:

→ tradycyjne wizualizacje, które dzięki Modułowi Renderingu Profesjonalnego ciężko odróżnić od zdjęcia (standardowe, przejścia tonalne, filtry artystyczne, głębia ostrości, anaglif, stereo 3D w rozdzielczości nawet do 4K); ilus. 3
→ interaktywne animacje, które stworzymy w bardzo prosty sposób w Module Export 3D (ilus.4), gdzie odbiorca stojąc na środku pomieszczenia może się po nim poruszać w cztery strony, przybliżając i oddalając widok
→ filmy w formacie AVI, dzięki którym projektant może się zabawić w reżysera, samodzielnie określając ścieżkę prowadzenia kamery (próbkę takich filmów możesz zobaczyć tutaj
system mobilny CAD Share-it, będący odpowiedzią na współczesny tryb życia zarówno projektantów jak i ich klientów. Twórcom pozwala na błyskawiczne stworzenie mobilnej Panoramy 360 dowolnego projektu całego mieszkania czy wnętrza komercyjnego przechowywanej w chmurze, a klientom zobaczenia całego projektu w każdej chwili i każdym miejscu, za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej (ilus.5). Jak to działa zobaczysz oglądając ten 10 minutowy film pokazowy.

Programy do projektowania wnętrz CAD Decor K & A

ilust. 3_Projekt i wizualizacja z przejściem tonalnym wykonana w programie CAD Decor PRO

Programy do projektowania wnętrz CAD Decor K & A

ilust. 4_Scena wizualizacji jako plik w formacie 3DE_Moduł Export 3D

Programy do projektowania wnętrz CAD Decor K & A

ilust. 5_Interfejs systemu mobilnego CAD Share-it

To jaką opcje wybierzemy, zależy już od indywidualnej oceny i wyczucia każdego projektanta i architekta wnętrz. Raczej nie warto zasypywać swojego klienta kilkoma animacjami, filmami, wizualizacjami, dokładając jeszcze mobilną Panoramę 360, gdyż zjawisko „informacyjnego przeładowania” to jedna z bolączek nas wszystkich... Szanując czas naszego klienta, a może nawet bardziej swój, zastanówmy się więc, jaki sposób prezentacji „trafi” do niego najlepiej.

Czy jest typem romantyka/romantyczki, który zakocha się w artystycznych wizualizacjach z filtrem akwarela czy przejściem tonalnym? Tym niezdecydowanym, możemy również zaprezentować różne warianty stylów i kolorów jednego pomieszczenia czy jednej wizualizacji projektu dosłownie w kilka sekund.

Czy jest fanem nowinek technologicznych, który pełną prezentację projektu chce dostać do swojej kieszeni, a Wasz projekt oceni samodzielnie na ekranie swojego Iphona? Aplikacja mobilna CAD Share-it i jego ulubione urządzenie mobilne wyposażone w czujnik ruchu (technologia żyroskopu), wprowadza go wówczas w tryb rozszerzonej rzeczywistości, co z pewnością rozbudzi pozytywne emocje.

A może naszemu klientowi brakuje wyobraźni przestrzennej, jednocześnie jednak jest tradycjonalistą? W tym przypadku idealne wydają się proste w obsłudze, odtwarzane na ekranie komputera, animacje 3D wykonane w Module Export 3D, poparte kolorowymi rzutami koncepcyjnymi zaprojektowanego pomieszczenia.

„Wolność” prezentacji i jej odbioru, to z pewnością jeden z największych wynalazków współczesnego świata, ale czasami chcemy ją trochę ograniczyć. Wysyłasz duży projekt wnętrza komercyjnego do inwestora i chcesz zwrócić uwagę na elementy, na których najbardziej mu zależało? Nakręć film AVI i sam „pokieruj” klienta w zaprojektowanym pomieszczeniu, tak aby dostrzegł przede wszystkim to co pomoże Tobie obronić Twój projekt.

Kolejne przykłady moglibyśmy mnożyć w nieskończoność. Wniosek jednak zawsze będzie taki sam. Współczesny projektant i architekt wnętrz przeważnie musi się „popisać” nie tylko elastycznością działania i różnorodnymi projektami, ale także urozmaiconą o różne style prezentacją portfolio.

Nasza branża nie znosi nudy i „unifikacji”, każdy projekt od początku do końca powinien mieć swoje wyjątkowe, niepowtarzalne DNA, także w sferze jego prezentacji.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!