Pod różą wiatrów

Pod różą wiatrów

Szczyt NATO w Warszawie był największym w historii Sojuszu, a wśród jego gości znalazło się 18 prezydentów, 21 premierów, 41 ministrów spraw zagranicznych oraz 39 ministrów obrony.

Do ich obsługi wykorzystano ponad 20 tys. metrów kwadratowych różnego rodzaju powierzchni. Specjalnie na potrzeby szczytu NATO na płycie Stadionu Narodowego wybudowano ponad kilkadziesiąt różnego rodzaju pomieszczeń oraz zaaranżowano kilkanaście istniejących sal Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, Pałacu Prymasowskiego oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Aranżacja wnętrz szczytu NATO w Warszawie

Główna sala posiedzeń szczytu NATO w Warszawie

Głównym celem projektu przygotowanego przez biura Mateusz Tański & Associates + Dmowski & Co było z jednej strony stworzenie przestrzeni eleganckiej i oddającej rangę wydarzenia, z drugiej zaś prostej i możliwej do realizacji w założonym terminie.

Najważniejszym elementem założenia oraz jego głównym spoiwem została niebieska wstęga, prowadząca delegatów od samego wejścia, przez pomieszczenia ogólnodostępne aż do kameralnych sal rozmów bilateralnych. Długa na ponad kilometr błękitna taśma nawiązująca swoją kolorystyką do barw NATO pełniła także funkcję głównego drogowskazu,  wyznaczając poszczególne strefy i stanowiąc nośnik dla informacji.

Aranżacja wnętrz szczytu NATO w Warszawie

Spoiwem projektu był motyw niebieskiej wstęgi

Najbardziej charakterystycznym i przykuwającym wzrok elementem wystroju były specjalnie zaprojektowane, dynamiczne lampy, nawiązujące swoim kształtem do logo NATO czyli róży wiatrów. 

Aranżacja wnętrz szczytu NATO w Warszawie

Projekt lamp powstał przez przeskalowanie elementów róży wiatrów

Oświetlenie głównej sali obrad zaprojektowane zostało w postaci centralnie umieszczonej poziomej gwiazdy o średnicy 12m i wadze blisko 1 tony. Iluminacja pozostałych pomieszczeń także stanowi twórcze nawiązanie do znaku NATO. Lampy zostały pogrupowane w różne formacje dopasowując się do kształtu pomieszczeń w których się znalazły.

Projekt: Mateusz Tański & Associates + Dmowski & Co

Realizacja: 2016

Foto: Mateusz Tański & Associates + Dmowski & Co

Aranżacja wnętrz szczytu NATO w Warszawie

Kształt lamp został dostosowany do funkcji i rozkładu pomieszczeń

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!