Biurko poprawi humor ?

Biurko poprawi humor ?

O zadowoleniu pracowników decydują często dwa czynniki: aranżacja biura i możliwość pracy zdalnej - wynika z badań.

Wysoki poziom stresu oraz świadomość upływającego czasu sprawiają, że coraz więcej osób (50%) dostrzega potrzebę zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (ang. work-life balance). Dotyczy to szczególnie osób w wieku 33 – 54 (53%). Często odnieśli oni już sukces zawodowy i od pracy oczekują czegoś więcej.

Pracownicy zdają sobie sprawę z tego, że nie każda praca jest efektywna. Jak wynika z badania Compass&Partners zaledwie 36% czasu spędzamy wydajnie. Jako wzór w tym przypadku mogą posłużyć firmy skandynawskie, które koncentrują się na wartości dodanej zadania, a nie ilości godzin poświęconych na jego realizację.

W domu, ale...

To, w jaki sposób biuro jest zaprojektowane, ma znaczący wpływ na jakość pracy. Takie drobiazgi jak odbicie światła w szybie bądź monitorze, potrafią skutecznie utrudnić wykonywaną pracę. Podobnie źle zaplanowana akustyka. Aranżacja przestrzeni umożliwiająca nieskrępowaną wymianę informacji działa na nas zarówno stymulująco, jak i deprymująco. Około 85% pracowników open space skarży się na trudności w koncentracji. Nic dziwnego. Średnio co 3 minuty ktoś lub coś w biurze odrywa nas od wykonywanej czynności. Powrót do pełnego skupienia może trwać nawet 25 minut. Brak możliwości skoncentrowania się na realizacji zadań powoduje, że wielu pracowników kończy projekty poza miejscem pracy: zarówno w domu, jak i w podróży. Często jest to nawet 50% ich czasu. Może warto zatem działać zdalnie? Ograniczając dojazdy oszczędzamy cenne minuty i pieniądze, zwiększa się efektywność i elastyczność. Atrakcyjność tego rozwiązania powoduje, że ponad połowa pracowników zgodziłaby się na wynagrodzenie niższe o 20% w zamian za możliwość wykonywania swoich obowiązków w preferowanym przez nich terminie i miejscu. 

W rzeczywistości, nie jest to jednak takie proste. Dzisiaj niemal połowa (40%) zatrudnionych na świecie wykonuje swoją pracę zdalnie, jednak większość z nich nie posiada w domu odpowiedniej przestrzeni typu homeoffice, korzystając z salonu, jadalni bądź kuchni. Obniża to efektywność pracy.

Złotym środkiem może być więc stworzenie w biurze przyjaznych przestrzeni.

Dzięki temu pracownicy czują się swobodnie i nie rozpraszają ich sprawy prywatne.

Osiąga się to przez dobrą aranżację stanowisk, tworzenie stref np. do pracy indywidualnej, projektowej, relaksu czy miejsc dedykowanych szybkim spotkaniom z ergonomią - rozwiązaniami sit and stand,modną kolorystyką oraz nowoczesną formą mebli.

Szczęście niejedno ma imię

Podczas planowania biura dobrze jest postawić na elastyczność funkcji. Wzorcowo zaprojektowana przestrzeń to taka, która dostosowana jest do potrzeb pracownika, które przecież ewoluują nie tylko w zależności od specyfiki prowadzonego projektu. 

Każdego dnia potrzebują oni przestrzeni o różnej dynamice: pobudzającej współpracę, sprzyjającej relaksowi, komunikacji czy koncentracji. Rozwiązania typu #Hush i Chillout stanowią alternatywę dla tradycyjnych sal konferencyjnych, focusroom’ów czy stref chilloutu. Pozwalają na bardziej efektywne zagospodarowanie mniejszej powierzchni z możliwością przearanżowania jej bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych.

 Dzięki wykorzystaniu mebli, które nie mają przypisanej jednej funkcji, zarówno zadania wymagające ciszy, przeprowadzenie mini burzy mózgów, jak i odpoczynek, mogą odbywać się w jednym, przystosowanym do tego miejscu.

Okazuje się, że na komfort wykonywanych zadań wpływają też tak drobne elementy jak włączenie radia, ponieważ muzyka pozytywnie wpływa na samopoczucie, nie tylko poprawiając nastrój w zespole, ale również tempo wykonywanych zadań. Nawet takie drobiazgi, jak postawienie roślin czy ramki ze zdjęciami sprawi, że poczujemy się bardziej komfortowo.

Źródło: Mikomax

Aranżacja biura

Strefy intymności aranżowane dzięki specjalnymn boksom

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!