Kto z nas nie lubi podróżować do egzotycznych zakątków świata. Z każdej wędrówki przywozimy więc pamiątki, starając się zatrzymać jak najdłużej nie tylko wspomnienia, ale i atmosferę dalekich krajów. Lampy Ribbon i Spring wzbogacą naszą kolekcję i stworzą we wnętrzach iście kolonialny klimat.
Korzenie popularnego dziś stylu kolonialnego sięgają przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to brytyjscy kolonialiści zasiedlali tereny Afryki i południowo-wschodniej Azji. Europejczycy, próbując stworzyć tam namiastkę ojczystego domu, przywozili ze sobą meble oraz dodatki, które jednak nie sprostały próbie. Tropikalny klimat nie sprzyjał delikatnym akcesoriom, a te niszczyły się pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Wyposażenie domu wymagało przystosowania do panujących tam warunków, dlatego też miejscowi rzemieślnicy, wykorzystując do tego egzotyczne gatunki drewna, zaczęli wytwarzać meble według europejskich wzorów. W ten sposób powstała niepowtarzalna mieszanka, będąca połączeniem europejskiego designu z miejscowym charakterem.
Styl kolonialny-mocna strona wnętrza
Masywne, ciemne meble, ciężkie kotary, wysokie świeczniki oraz ozdobne naczynia wykonane z grubej ceramiki, a wszystko utrzymane w kolorach ziemi tak w skrócie opisać można cieszący się współcześnie dużym zainteresowaniem styl kolonialny. Jego wyrazem są również oprawy oświetleniowe z kolekcji Ribbon i Spring . Podstawę obu kolekcji tworzą abażury w formie walca, które wykonane zostały poliestru przypominającego fakturą marmur. Doskonale komponują się one z ciemnobrązowym stelażem z lakierowanej stali, tworząc efekt woskowych świec. Ilość abażurów różni się w zależności od rodzaju oprawy od jednego lub dwóch w przypadku kinkietów oraz trzech lub pięciu w przypadku lamp wiszących. Co więcej, kolekcje Ribbon i Spring odróżniają się również kształtem stelaża. Pierwsza z nich charakteryzuje się nieco lżejszą formą i fantazyjnie wygiętymi ramionami, przypominającymi winorośl. Spring natomiast dzięki prostym, łukowatym ramionom zyskał bardziej masywny wygląd. Mimo różnic, obie kolekcje świetnie uzupełnią wnętrza w kolonialnym stylu.
Egzotyka w każdym calu
Kolonialny styl to przede wszystkim masywne meble o prostych kształtach, dlatego też aranżacje takie zdecydowanie lepiej wyglądają w większych pomieszczeniach, które pozwalają na odpowiednią ekspozycję ich wyposażenia. Do przestronnych i wysokich salonów doskonałe będą więc wiszące lampy o długości 120 cm oraz trzech lub pięciu punktach świetlnych. W nieco mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się z kolei oprawy oświetleniowe o wymiarach 105 x 55 cm oraz 105 x 70 cm. Nie oznacza to jednak, że właściciele małego M4 nie mogę pozwolić sobie na oświetlenie z kolonialnym charakterem. W serii Ribbon i Spring znajdują się również pojedyncze lub podwójne kinkiety, które świetnie spiszą się w roli dodatkowych źródeł światła, wszędzie tam, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest cenny. Dzięki temu, nic nie stoi na przeszkodzie, by pod każdą szerokością geograficzną i w każdym mieszkaniu stworzyć kolonialny zakątek.
Źródło:Novodvorski Lighting
![]() lampa z kolekcji Ribbon and Spring
|
![]() aranżacja z lampą z kolekcji Ribbon and Spring
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Niebanalne meble oraz gadżety do domowego miejsca pracy.
czytajNa rynku pojawiła się nowa suszarka z technologią Wave Motion....
czytajCzym kierować się podczas wyboru fotela biurowego?
czytajNowoczesny design, elegancja, bezpieczeństwo i funkcjonalność – te cechy powinny...
czytaj
Ilość komentarzy: 0