Certyfikaty pod lupą

Certyfikaty pod lupą

Porównanie kosztów eksploatacyjnych budynków posiadających certyfikaty ekologiczne i ich nie posiadających nie potwierdziło jednoznacznie o ile mniej zużywają one energii. Wszystko zależy od zachowań użytkowników.

Pilotażowe opracowanie pt. „Koszty Operacyjne Budynków Biurowych” zostało przedstawione przez Katarzynę Chwalbińską – Kusek, reprezentującą platformę EEB Poland oraz BuroHappold Engineering.

Opracowanie polegało na porównaniu kosztów użytkowania 48 budynków biurowych certyfikowanych i niecertyfikowanych, z rodzimego rynku, oddanych do użytku przed 2014 rokiem.

Jako nie tak spektakularne, jak możnaby się spodziewać określiła wyniki badania Justyna Biernacka z warszawskiego oddziału SARP, która prowadziła dyskusję specjalistów z firm deweloperskich oraz zarządzających nieruchomościami w czasie prezentacji badania.

W dyskusji specjalistów pojawiły się także głosy, które podkreślały, że badanie miało charakter wyrywkowy i na pełny obraz sytuacji przyjdzie jeszcze poczekać. Poza tym wskazywano na kluczową rolę zarządców budynków, którzy swoimi racjonalnymi decyzjami mogą bardzo wpłynąć na rzeczywisty bilans energetyczny budynku. Ogromne znaczenie mają także zachowania najemców.

W przypadku obu grup decydujące znaczenie dla ich edukacji ma często zainstalowanie w budynku BMS (Building Management System). Dobre opomiarowanie budynku i zaprezentowanie wahań zużycia energii w zależności od zachowań użytkowników bardzo przemawiają do ich wyobraźni.

Koordynator projektu „ Koszty Operacyjne Budynków Biurowych”: SPIE Polska.

Partnerzy projektu: BuroHappold Engineering, Colliers International, Construction Marketing Group, Cushman & Wakefield, Knight Frank, Savills, Skanska Property Poland.

Niezależny konsultant przy analizie wyników: NAPE

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!