Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Drzwi wejściowe powinny przede wszystkim chronić przed pogodą, hałasem i dawać poczucie bezpieczeństwa. Jak je wybrać ?

Wybierając drzwi do domu, na początku kierujemy się ich wyglądem, jednak przede wszystkim powinniśmy szukać drzwi o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła U i o dobrych właściwościach izolacyjnych, o których decyduje warstwa ocieplenia – wełny mineralnej, styropianu albo pianki poliuretanowej.

Istotny jest także materiał, z którego wykonano skrzydło drzwi. Otwory drzwiowe stanowią newralgiczne punkty w których mogą pojawiać się  mostki cieplne – należy wyeliminować to ryzyko. Wysoka izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych ma dla inwestorów coraz większe znaczenie, bez niej nie ma bowiem energooszczędnego domu. 

W ostatnich latach dylemat: „ładne czy ciepłe” już nie istnieje, ponieważ drzwi o właściwościach energooszczędnych mogą być zarazem bardzo atrakcyjne estetycznie. Ważne, by miały współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż 1,3 W/(m2K). Od 2021 r. parametr ten zostanie zaostrzony do 1,3 W/(m2K), dlatego już teraz warto wybierać drzwi o niższym, niż dopuszczalny, współczynniku U. Pozwoli to zmniejszyć straty ciepła o około 35%

Wpływ na to, czy drzwi będą ciepłe, ma również ościeżnica – warto wybierać te o odpowiednio dużym oporze cieplnym, które lepiej izolują. Przy ościeżnicach stalowych, nawet jeśli blat jest bardzo gruby, trudno uzyskać wysoką izolacyjność. Dobre ościeżnice posiadają przegrodę termiczną, która rozdziela ich część zewnętrzną od wewnętrznej.
W najlepszych drzwiach przegroda ta ma nawet 7 cm grubości. Duże znaczenie mają też uszczelki i odpowiednie usytuowane ich w  kilku płaszczyznach.

Styl, bezpieczeństwo, harmonia

 Drzwi zewnętrzne stanowią wyrazisty akcent i pełnią funkcję zapraszającą do wnętrza budynku. Ich wybór powinien być dopasowany do  stylu domu – musi współgrać z kolorystyką stolarki okiennej i elewacji. 

Drzwi wejściowe muszą też chronić przed nieproszonymi gośćmi. Mogą być wyposażone w specjalnie wzmocnione profile skrzydła, wielopunktowe ryglowanie, wkładki podnoszące wytrzymałość, czy szybę antywłamaniową. Montaż powinna wykonać  profesjonalna ekipa.

Drzwi powinny też harmonizować z bramą garażową czy ogrodzeniem oraz elewacją i wystrojem domu. 

 Źródło: Archipelag

 

Drzwi wejściowe do domu

Drzwi powinny być ciepłe, ładne i bezpieczne

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!