Różnorodność środowiska pracy i jego personalizacja, światło, zdrowie i ekologia to obecnie najważniejsze trendy na rynku aranżacji biurowych.
Powierzchnia współczesnego biura musi więc zarazem być dostosowywana do specyfiki wykonywanych zadań, jak i prowokować do wzajemnych interakcji.
Są one przy tym bardzo ważne. Jak wynika z badań Harvard Business Review bezpośredni, przypadkowy kontakt na terenie firmy (tzw. „zderzenia”), poprawia efektywność, umożliwiając wymianę opinii i zaczerpnięcie inspiracji podczas prywatnej rozmowy pomiędzy pracownikami. Optymalna aranżacja przestrzeni, która pozwala na częste, nieformalne "zderzenia" staje się istotnym elementem w procesie projektowania.
Współczesne biura przestają być też wyłącznie miejscem pracy, przekształcając się w przestrzeń sprzyjającą realizacji różnych zadań i obowiązków. Tworzenie przyzakładowych kantyn, przedszkoli, klubów malucha czy małych lokali usługowych kreuje miejsca kompleksowe, które odciążają pracowników od kłopotów dnia codziennego, umożliwiając skupienie się na pracy.
Zdrowie przy biurku
Przebywanie w biurze powinno też być dużo zdrowsze. Jednym z najczęstszych powodów kłopotów zdrowotnych (62%) są systemy wentylacyjne i klimatyzacja. Jako najprostsze rozwiązanie wskazano okna uchylne, które poza możliwością zaczerpnięcia świeżego powietrza, stymulują do opuszczenia stanowiska i zmiany pozycji ciała.
Jednak krótki spacer, podejście do okna, to trochę za mało, by stymulować mózg i zadbać o kręgosłup. Eksperci alarmują: wstań! Długotrwała pozycja siedząca jest bowiem zabójcza dla zdrowia. Projektanci mebli i wzornictwa promują więc nową modę na pracę stojącą lub tryb sit & stand, czyli zamienne stosowanie pozycji przy biurku. Dzięki temu wzrasta motywacja do częstszego ruchu i właściwej postawy ciała. Wyprostowane plecy to już połowa sukcesu.
Architekci celowo umieszczają kuchnię w oddalonej części budynku, by zachęcić pracowników do dłuższych spacerów. Podobnie jest z drukarkami, kserokopiarkami czy innymi sprzętami biurowymi. Dostępność wszystkiego pod ręką staje się passe. Takie zabiegi motywują do ruchu, interakcji, wspólnego spędzania czasu w pracy. Spotkaniom w połowie drogi służą między innymi strefy relaksu czy rozwiązania typu #Hush, czyli miejsca do krótkich rozmów ad hoc czy pracy projektowej.
Więcej światła
Ważna jest też duża ilość okien. Pozwalają one na ograniczenie bądź wyeliminowanie problemów z doświetleniem przestrzeni, na które skarży się niemal połowa (43%) ankietowanych pracowników. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie pt. The Responsible Workplace wykazano, że okna były jednym z głównych powodów zadowolenia z budynku. Niestety, aż 68% pracowników narzeka na oświetlenie w swoich biurach . Światło wpływa na ludzki organizm w dwojaki sposób: bezpośrednio, poprzez oddziaływanie na zmysł wzroku oraz pośrednio w postaci wpływu na samopoczucie. Dostęp do naturalnego światła jest więc podstawą projektowania współczesnych biur.
Wiąże się to także z promowaniem rozwiązań ekologicznych zarówno na poziomie budynków, jak i zachowań pracowników.
Jak wynika z badań Shawna Achora, autora książki „The Happiness Advantage”, inwestycje w dobre samopoczucie i zaangażowanie pracowników są nie tylko korzystne wizerunkowo, ale też mają realne przełożenie na zwrot nakładów. Sprzedaż rośnie o 37%, a produktywność o 31%.
Opracowano na podstawie materiałów: Mikomax
Fot: JLL
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Dla tych, którzy chcą nadać fantazyjny, cygański styl jadalni, wystarczy...
czytajWelur to miękka, luksusowa tkanina, która jest zdecydowanym hitem zarówno...
czytajMiejski styl wystroju wnętrz ma bardzo specyficzny charakter. Ze względu...
czytajZwolennikom nowoczesnych i nietuzinkowych rozwiązań z pewnością przypadnie do gustu...
czytaj
Ilość komentarzy: 0