Co piszczy w biurze ?

Co piszczy w biurze ?

Różnorodność środowiska pracy i jego personalizacja, światło, zdrowie i ekologia to obecnie najważniejsze trendy na rynku aranżacji biurowych.

Powierzchnia współczesnego biura musi więc zarazem być dostosowywana do specyfiki wykonywanych zadań, jak i prowokować do wzajemnych interakcji.

Są one przy tym bardzo ważne. Jak wynika z badań Harvard Business Review bezpośredni, przypadkowy kontakt na terenie firmy (tzw. „zderzenia”), poprawia efektywność, umożliwiając wymianę opinii i zaczerpnięcie inspiracji podczas prywatnej rozmowy pomiędzy pracownikami. Optymalna aranżacja przestrzeni, która pozwala na częste, nieformalne "zderzenia" staje się istotnym elementem w procesie projektowania.

Współczesne biura przestają być też wyłącznie miejscem pracy, przekształcając się w przestrzeń sprzyjającą realizacji różnych zadań i obowiązków. Tworzenie przyzakładowych kantyn, przedszkoli, klubów malucha czy małych lokali usługowych kreuje miejsca kompleksowe, które odciążają pracowników od kłopotów dnia codziennego, umożliwiając skupienie się na pracy.

 

Zdrowie przy biurku

Przebywanie w biurze powinno też być dużo zdrowsze. Jednym z najczęstszych powodów kłopotów zdrowotnych (62%) są systemy wentylacyjne i klimatyzacja. Jako najprostsze rozwiązanie wskazano okna uchylne, które poza możliwością zaczerpnięcia świeżego powietrza, stymulują do opuszczenia stanowiska i zmiany pozycji ciała.

Jednak krótki spacer, podejście do okna, to trochę za mało, by stymulować mózg i zadbać o kręgosłup. Eksperci alarmują: wstań! Długotrwała pozycja siedząca jest bowiem zabójcza dla zdrowia. Projektanci mebli i wzornictwa promują więc nową modę na pracę stojącą lub tryb sit & stand, czyli zamienne stosowanie pozycji przy biurku. Dzięki temu wzrasta motywacja do częstszego ruchu i właściwej postawy ciała. Wyprostowane plecy to już połowa sukcesu.

Architekci celowo umieszczają kuchnię w oddalonej części budynku, by zachęcić pracowników do dłuższych spacerów. Podobnie jest z drukarkami, kserokopiarkami czy innymi sprzętami biurowymi. Dostępność wszystkiego pod ręką staje się passe. Takie zabiegi motywują do ruchu, interakcji, wspólnego spędzania czasu w pracy. Spotkaniom w połowie drogi służą między innymi strefy relaksu czy rozwiązania typu #Hush, czyli miejsca do krótkich rozmów ad hoc czy pracy projektowej.

Więcej światła

Ważna jest też duża ilość okien. Pozwalają one na ograniczenie bądź wyeliminowanie problemów z doświetleniem przestrzeni, na które skarży się niemal połowa (43%) ankietowanych pracowników. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie pt. The Responsible Workplace wykazano, że okna były jednym z głównych powodów zadowolenia z budynku. Niestety, aż 68% pracowników narzeka na oświetlenie w swoich biurach . Światło wpływa na ludzki organizm w dwojaki sposób: bezpośrednio, poprzez oddziaływanie na zmysł wzroku oraz pośrednio w postaci wpływu na samopoczucie. Dostęp do naturalnego światła jest więc podstawą projektowania współczesnych biur.

Wiąże się to także z promowaniem rozwiązań ekologicznych zarówno na poziomie budynków, jak i zachowań pracowników.

Jak wynika z badań Shawna Achora, autora książki „The Happiness Advantage”, inwestycje w dobre samopoczucie i zaangażowanie pracowników są nie tylko korzystne wizerunkowo, ale też mają realne przełożenie na zwrot nakładów. Sprzedaż rośnie o 37%, a produktywność o 31%.

Opracowano na podstawie materiałów: Mikomax

Fot: JLL

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!