Eklektyzm - jak wykorzystać we wnętrzach ?

Eklektyzm - jak wykorzystać we wnętrzach ?

Eklektyzm to „wybór najlepszych rzeczy". Jednak czy swoboda łączenia tego, co najbardziej lubimy nie stworzy bałaganu ? Kluczem jest umiar w doborze kontrastów.

Kolory

Kreowanie eklektycznego wnętrza zaczynamy od wyboru koloru. Tak naprawdę mamy tu pełną dowolność. Można na przykład zdecydować się na połączenie jednego energetycznego koloru z całą paletą delikatnych pasteli, pomieszać ze sobą wszystkie odcienie jednej barwy. Lub zdecydować się na proste rozwiązanie w postaci połączenia czerni i bieli, które będą stanowić bazą dla elementów w innych kolorach. Warto tylko pamiętać o jednej rzeczy. Chcąc zachować konsekwencję trzeba zwrócić uwagę na nasycenie kolorów – mdłe i nijakie nie sprawdzają się dobrze w stylu eklektycznym.

Faktury

To właśnie faktury nadają wnętrzom eklektycznym charakterystycznej głębi. Jeśli stawiamy na drewno, wybierzmy takie, które wygląda na poddane renowacji lub pochodzące
z odzysku. Ślady używania, drobne niedoskonałości i pęknięcia oraz mieszanka różnych odcieni pomagają stworzyć wrażenie unikatowości. W stylu eklektycznym naturalne materiały mogą być z powodzeniem łączone z bardzo nowoczesnymi. Połączenie postarzanego lub szczotkowanego drewna z polerowanym betonem na pewno da spektakularny efekt. Dobór tych materiałów powinien stworzyć interesujący kontrast.

Odważne meble

Także meble można dobierać na zasadzie przeciwieństw. Korek w połączeniu z pleksi, porcelana zestawiona z metalem lub skóra skontrastowana z jutą – to tylko niektóre
z możliwych połączeń. Pamiętajmy tylko, że kontrasty dają najbardziej spektakularne efekty. Naturalnie, trzeba mieć sporo odwagi, aby nie trzymać się kurczowo jednej estetyki. Jednak mieszając stare z nowym, naturalne ze sztucznym mamy okazję do pokazania całej różnorodności jaką oferuje design. Chodzi tylko o to, by nie bać się ustawić obok siebie komody odziedziczonej po przodkach i jakiegoś awangardowego dzieła sztuki. W jednym miejscu można postawić rodzinne pamiątki, znalezione na pchlim targu bibeloty i zdobyte podczas podróży suweniry. Wszystko po to, aby uzyskać harmonijną a równocześnie intrygującą i niepowtarzalną całość.

Źródło: Quick Step

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!