Termostat i design

Termostat i design

Jedna z firm specjalizująca się w produkcji armatury,zaprezentowała nową serię o nazwie IMO (in my opinion), która jako pierwsza łączy panującą obecnie stylistykę w niezwykłą moc designu. Okrągły korpus, połączony z prostokątną dźwignią lub wylewką sprawia wrażenie hybrydy, która w zaskakujący sposób nadaje utartym sposobom widzenia nowe perspektywy.
Przede wszystkim dlatego, że wypuszczając na rynek nowy termostat podtynkowy firma dba o to, by technika ukryta w ścianie była dobrze dopasowana i tak samo dobrej jakości jak sama armatura. Szybka regulacja, doskonała izolacja dźwiękowa oraz łatwa instalacja definiują nowy poziom aktualnego stanu techniki dla tej klasy armatur.

Celem zupełnie nowej koncepcji termostatów podtynkowych była konsekwentna realizacja wymogów w zakresie jakości i wzornictwa armatur,również na poziomie funkcjonalnym instalacyjnej techniki doprowadzania wody. Obejmuje to zarówno głębokość montażu – tylko 80 mm – jak i system uszczelnienia z pierścieniem zabezpieczającym Kerdi, czy potrójne rozgałęzienie, zapewniające bezkolizyjne podłączenie dysz ręcznych i natryskowych. Zastosowany rozstaw o szerokości 60 mm pomiędzy oznaczonymi kolorami przyłączami do wody gorącej i zimnej, został dobrany w taki sposób, by nie powstawały problemy z izolacją przewodów doprowadzających zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oszczędzania energii EnEV 2009 (20 mm z każdej strony).

Również zastosowanie specjalnego stopu miedzi i cynku w korpusie podtynkowym nie jest (jeszcze) na porządku dziennym. Materiał jest nie tylko odporny na odcynkowanie i pękanie naprężeniowe, ale ponadto nie zawiera ołowiu i jest bardzo wytrzymały podobnie jak stal szlachetna. Korpus podtynkowy spełnia więc nawet wyjątkowo wysokie, kalifornijskie wymogi dotyczące materiałów mających kontakt z wodą pitną, które znacznie przewyższają wymogi obowiązującego np. w Niemczech rozporządzenia w sprawie wody pitnej (TrinkwV 2011).

Odpowiedzialność za zasoby wodne

Tym „wewnętrznym wartościom techniki instalacyjnej” odpowiada również komfort udostępnienia ciepłej wody poprzez termostat podtynkowy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej kasety termostatu, dokładność regulacji oraz szybkość dokonywania ustawień są gwarantowane również przy niewielkich strumieniach objętości. Termostat podtynkowy idealnie nadaje się również do natrysków ze zredukowanym przepływem, oferujących przyjemną kąpiel pod prysznicem już przy 6 l/min.

Firma podkreśla tym samym postawione sobie zadanie odpowiedzialnego obchodzenia się z zasobami wodnymi, które realizuje również uczestnicząc w inicjatywie „Blue Responsibility” związku VDMA: „Jako międzynarodowy lider w branży wysokiej jakości armatur i akcesoriów o wyjątkowym wzornictwie do łazienek i kuchni, firma obniżyła średnie zużycie wody wszystkich sprzedanych armatur w ciągu ostatnich 5 lat o prawie 30 procent. Niezależnie od zachowań konsumenckich zużycie energii oraz wody są minimalizowane, przy zachowaniu wyśmienitej jakości produktu oraz przyjemności płynącej z kontaktu z wodą”.

Izolująca obudowa „Neopor”

Postulat doskonałej funkcjonalności termostatu podtynkowego spełnia również specjalna izolacja cieplna i dźwiękowa armatury. W przeciwieństwie do dostępnych na rynku elementów obudowy izolacyjnej, termostat podtynkowy, oprócz instalacji absorbującej dźwięk, przykrywany jest dodatkowo dokładnie dopasowaną, trudnopalną obudową „Neopor”. To, oraz zastosowanie nowych, zoptymalizowanych pod względem izolacji dźwiękowej elementów funkcjonalnych, przyczynia się do faktu, że wartość obciążenia dźwiękowego leży znacznie poniżej wartości granicznej 20 dB określonej dla I grupy armatury przez DIN 4109.

Dla specjalistycznych projektantów i instalatorów decydujące znaczenie ma przede wszystkim aspekt izolacji dźwiękowej. Jeśli chodzi o wyposażenie łazienek, szczególnie w wysokiej jakości obiektach, domach zamieszkiwanych przez wielu lokatorów, promowanie mieszkań określeniem „komfortowe”, wymaga zwiększonej izolacji akustycznej – również jeżeli chodzi o odgłosy płynącej wody.

Zmienna instalacja

To, iż całe urządzenie czyli termostat podtynkowy oraz panel obsługowy, można zawsze harmonijnie dopasować do atmosfery łazienki, zapewnione jest poprzez regulowaną kompensację głębokości do 56 mm. W połączeniu z natynkowym elementem obsługowym po raz pierwszy uzyskana została niewielka i zawsze stała odległość, na jaką elementy obsługowe odstają od ściany. Zaletę stanowi również kompaktowa budowa. Mająca piękną formę osłona zewnętrzna serii IMO o wymiarach 90 x 150 mm jest dyskretnie mała.

Źródło:Dornbracht

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!