Jak stosować gładzie i szpachle gipsowe ?

Jak stosować gładzie i szpachle gipsowe ?

Szpachle i gładzie gipsowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku gdy potrzebujemy bardzo równego podłoża do dekorowania ścian.

Gładzie i szpachle są to materiały o różnych właściwościach użytkowych i różnym zastosowaniu. Przy drobnych nierównościach stosuje się gładzie gipsowe. Jeśli natomiast pod pacę idą stare, nierówne ściany, warto zdecydować się w pierwszej kolejności na zastosowanie gipsu szpachlowego.

Gipsy szpachlowe

Służą przede wszystkim do uzupełniania ubytków i korygowania większych nierówności oraz do precyzyjnego wyprowadzania kątów i płaszczyzn ścian lub sufitów przed nakładaniem gładzi lub innych powłok dekoracyjnych wewnątrz pomieszczeń.

W przypadku ich stosowania można nakładać grubą warstwę szpachli – nawet do 10 mm – co pozwala szybciej wyprowadzić równe ściany (często w jednym cyklu roboczym), wpływając korzystnie na czas i koszty prowadzonych prac. Dzięki temu gipsy szpachlowe doskonale zdają egzamin przede wszystkim podczas remontów domów ze starymi, zniszczonymi tynkami oraz mieszkań, szczególnie w blokach wykonanych w technologii wielkiej płyty, gdzie ściany i sufity zdecydowanie nie trzymają pionu i poziomu.

Gipsy szpachlowe są twardsze od gładzi gipsowych i mocno trzymają się podłoża. Dlatego szeroko stosuje się je jako spoiwa do prac naprawczych, a także do uzupełniania połączeń płyt g-k z zatopioną taśmą łączeniową w postaci specjalnej siateczki.  Gips szpachlowy przyda się również np. do maskowania instalacji elektrycznych.

Gładzie gipsowe

Gładź gipsowa przeznaczona jest do wykonywania najcieńszej warstwy wykończeniowej, decydującej o ostatecznej gładkości i wyglądzie powierzchni. Zwykle nakłada się ją jako warstwę o grubości 2-3 mm, stąd służy przede wszystkim do wygładzania niewielkich nierówności ścian, jako warstwa wykończeniowa chropowatych tynków. Wykonawcy często określają materiały o takim zastosowaniu jako „Finisz”.

W porównaniu z gipsami szpachlowymi ma drobniejsze uziarnienie pozwalające uzyskać  gładszą powierzchnię i korzystniejszy efekt estetyczny. Gładź sprzedawana jest zazwyczaj w postaci suchej mieszanki, którą należy rozrobić z odpowiednią, wskazaną przez producenta na opakowaniu, ilością wody. W ten sposób uzyskuje się plastyczną masę, którą nanosi się na ściany za pomocą pacy, lub natryskuje za pomocą agregatu do nakładania gładzi.

Wykonawcy często określają jakość gładzi poprzez określenie optymalnej twardości gwarantującej jednocześnie łatwość szlifowania i brak przecierania się kolejno nakładanych, cienkich warstw.

Źródło: Baumit

 

Gładź gipsowa nakładanie

Nakładanie materiałów typu finisz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!