Jak wyzwolić flow w biurze ?

Jak wyzwolić flow w biurze ?

Czy możliwe jest zaprojektowanie biura, które wprowadzi pracowników w stan flow – przyjemności z pracy ? Tak, przez odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni – przekonuje specjalny raport na ten temat.

Flow to unikalny stan wewnętrzny w którym wysiłek, nawet długotrwały, nie jest odczuwany jako ciężar, ale jako źródło przyjemności  i długofalowej satysfakcji, co, na przykład podczas pracy, skutkuje świetnymi wynikami. To zjawisko motywowane wewnętrznie, ale występujące tylko w optymalnie zaaranżowanym miejscu pracy.

Koncentracja i komunikacja

W teorii flow dużo uwagi poświęca się koncentracji na celu. Aby odczuć przyjemność pracy nad zadaniem niezbędne jest skupienie się na nim, wręcz zanurzenie się w wykonywaną czynność. W ten sposób osiągniemy dużo lepsze efekty, co z kolei przyczynia się do długofalowej satysfakcji i motywuje do dalszych wysiłków.

Tymczasem jak wynika z badań ponad połowa pracowników rozprasza się podczas codziennych obowiązków tylko z powodu hałasu.

Jednocześnie doświadczenie optymalnego stanu wymaga  sprawnej komunikacji.  Komunikacja jest niezbędna dla poczucia dobrego zrozumienia stawianego celu, a także bieżącego otrzymywania informacji zwrotnych od przełożonych.

Oto więc pierwsze wyzwanie: połączenie warunków optymalnego przepływu informacji z przestrzenią skupienia. Popularny open space przechodzi obecnie przeobrażenia. Szerokie otwarte przestrzenie dzieli się na mniejsze sektory obejmujące małe zespoły. Są różne sposoby wyposażenia takich stanowisk pracy. Jeden z nich to biurka zintegrowane z wysokimi szafami, które w ten sposób wydzielają  strefę prywatności, odseparowują od zgiełku, ale poprzez ażurowe metalowe panele, które można w razie potrzeby uzupełnić tapicerowaną nakładką, umożliwiają kontakt wzrokowy i głosowy ze współpracownikami. 

Współpraca

Flow może być odczuwany zespołowo. Intensywne interakcje, wspólnota celu i dobra atmosfera – to czynniki sprzyjające zaangażowaniu przy projektach grupowych. Dlatego w biurach powinno być wiele przestrzeni spotkań. Nie tylko sal, które trzeba wcześniej rezerwować, bo ich niedostępność może stanowić barierę interakcji, ale też miejsc do szybkich, podejmowanych spontanicznie konsultacji.

Doskonałe rozwiązanie to boczne dostawki do stanowisk workbench. Warto pamiętać przy tym, że około 70% interakcji między pracownikami ma miejsce w przestrzeni biurowej, a nie w pokojach spotkań. Wysokie stoliki zintegrowane z szafą to z kolei idealne miejsce do krótkich nieformalnych spotkań, które usprawnią przepływ wiedzy w biurze.

Home office design – w pracy jak w domu

Jak wynika z oparacowania pracownicy pracujący przynajmniej 1 dzień w tygodniu z domu mają większy potencjał, aby osiągnąć stan flow niż ci, którzy na stałe pracują wyłącznie w biurze. Jak więc zaprojektować biuro, w którym można poczuć się jak w domu ? Wykorzystując naturalne materiały takie jak drewno, linoleum czy wełnę i łącząc je z szeroką paletą kolorystyczną.

 

Źródło: Grupa Nowy Styl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!