Jak dbać o centralne ogrzewanie? Zapobieganie korozji

Jak dbać o centralne ogrzewanie? Zapobieganie korozji

Woda złej jakości i nieszczelność instalacji w połączeniu z upływem lat zwiększają prawdopodobieństwo awarii układu centralnego ogrzewania. Jak wydłużyć żywot takiej instalacji? Część 1 -  zapobieganie korozji.

Z większością kłopotów z instalacją centralnego ogrzewania można sobie poradzić w łatwy sposób, jeśli zadziała się odpowiednio szybko lub najlepiej będzie się im regularnie zapobiegać.

Jednym z najczęstszych problemów z instalacją c.o. jest korozja powodująca nieszczelności. Może to dotyczyć wszystkich elementów instalacji – kotłów, grzejników, rur czy zaworów.

Głównym czynnikiem powodującym korozję jest wypełniająca instalację woda niespełniająca odpowiednich wymogów. Innym bardzo niebezpiecznym czynnikiem jest tlen rozpuszczony w wodzie, który utleniając żelazo w elementach instalacji, powoduje powstawanie rdzy. Oczywiście w wodzie zawsze znajduje się tlen, ale jego niewielka ilość nie zaszkodzi instalacji. Problem pojawia się, jeśli woda jest często wymieniana albo instalacja jest nieszczelna i przez to tlen dostaje się do wewnątrz.

Każdy grzejnik jest wyposażony w odpowietrznik, który pozwala utrzymać w instalacji odpowiednią ilość gazu. Jednak jeśli instalacja zapowietrza się często, jest to objawem zaawansowanych procesów korozyjnych w instalacjach c.o. W takim przypadku odpowietrzenie grzejników jest doraźnym środkiem, ale nie likwiduje przyczyn powodujących zapowietrzanie. 

Jak więc zapobiegać korozji? Na rynku są dostępne inhibitory korozji – środki chemiczne tworzące na powierzchni metali warstwę ochronną.

Inhibitor nie tylko chroni przed korozją, ale także nie dopuszcza do odkładania się kamienia, tworzenia zgorzeliny, przez co zapobiega głośnej  pracy kotła i zapowietrzeniu grzejników. Jego regularne stosowanie powoduje zmniejszenie zużycia paliwa i sprawia, że ogrzewanie jest bardziej wydajne.

Aby preparat spełnił swoją rolę, musi być stosowany regularnie, co roku. Zapobiegnie to przerwaniu stworzonej przez niego warstwy ochronnej.

 

Źródło: Vitcas

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

stuncFups 2024-02-07 11:36:56

finasteride walmart 9 mV n 9, P z did not change significantly

Taptrarat 2024-02-09 17:00:41

and Jafarabadi, H levitra 10 ogastoro I have taken it for 10 months after completing surgery, radiation, and chemotherapy herceptin for 1 year

acicebarf 2024-02-22 09:51:56

Quick Way To Temporarily Lower Blood Pressure cialis for sale in usa

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!