Barokowa jaskinia

Barokowa jaskinia

Ściany mają kształt falistych płetw, pokój dla VIP mieści się w olbrzymiej szklanej kuli, a sufit pokrywają gipsowe róże. Nowootwarty butik w wietnamskim Ho Chi Minh to prawdziwa jaskinia luksusu w wydaniu barokowym. Koncept pochodzi z włoskiego studia CLS Architetti.

Istotą projektu są pojęcia kontrastu i przeciwieństw. Wnętrze wydaje się być zimne, a ulokowane jest przecież w obszarach tropikalnych. Założeniem projektantów było utworzenie przestrzeni kojarzącej się z lodową jaskinią, w której ludzie mogą doświadczyć czegoś, co jest metaforą odrodzenia i życia.

Proces projektowy bazował na modelu 3d. Ostateczny kształt projektu został wygenerowany przez odejmowanie - ostatecznie ściany zbudowano z 298 różnokształtnych elementów. Każda płyta została ręcznie doszlifowana, co pozwoliło na precyzyjne połączenie z pozostałą konstrukcją. Z kolei ogromna kula ma być metaforą miejsca renesansowego: to pulsujące serce projektu o organicznym zamkniętym kształcie ukrytym w powłoce wykonanej z 12 899 niewielkich elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. Ich nieuporządkowanie miało się kojarzyć z łuskami syreny - czymś zmysłowym i kobiecym. Wnętrze jest ciepłe, przytulne, a jego gładki sufit pokryty jest 8948 gipsowymi różami.

Oświetlenie w całym obiekcie też zbudowano na zasadzie przeciwieństw - na ekspozycji podkreśla zimny klimat wnętrza, a wnętrze kuli jest wypełnione ciepłym światłem, kontrastującym z pozostałą częścią sklepu. Meble nie różnią się stylem od reszty - znajdują się tam białe lakierowane stoły oraz półki jakby unoszące się w przestrzeni. W tym scenariuszu pojawiają się kolekcje wybrane przez Tran Thi Hoai Anh, szefową Globalink - spółki posiadającej sieć butików w Hanoi, która miała wpływ na rozwój projektu - od wyboru mebli po materiały. Jej podwójna praca pozwoliła współistnieć kryształowym austriackim wazom, włoskim talerzom, sofom, oryginalnej porcelanie z wyborem książek o modzie, sztuce, fotografii, co stało się idealnym miejscem dla większości modowych marek.

Projekt ten może być postrzegany różnie, dla niektórych jest przegadany. Mimo wszystko zasługuje na uwagę.

Sylwia Magdalena Stefaniak

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!