Jak zamontować baterię?

Jak zamontować baterię?

Samodzielny montaż armatury wbrew pozorom nie jest sprawą trudną. Jak sobie z nim poradzić? O czym warto pamiętać?

Bez względu na to czy remontujemy łazienkę, czy urządzamy ją od początku, wybór armatury powinien uwzględniać typ domowej instalacji. Wśród dostępnych baterii wyróżniamy dwa rodzaje – ścienne, instalowane w pomieszczeniach, w których wyprowadzenie instalacji wodnej znajduje się powyżej przyborów sanitarnych (wanny, umywalki) oraz stojące – montowane bezpośrednio na przyporach sanitarnych lub blatach. Do mocowania baterii stojących wannowych należy przygotować: jeden, dwa lub pięć otworów montażowych – w zależności od modelu baterii. Modele stojące montowane na umywalkach, bidetach lub blatach, wymagają wykonania otworu montażowego o średnicy 35 mm.

Baterie stojące

Armaturę stojącą montujemy bezpośrednio na powierzchni umywalki. Najczęściej posiada ona już otwór montażowy. Po rozpakowaniu i sprawdzeniu kompletacji baterii, zgodnie z instrukcją, do jej dolnej części wkręcamy jeden lub dwa wkręty mocujące oraz wężyki przyłączeniowe. Całość umieszczamy w otworze i po założeniu od spodu podkładek: gumowej i metalowej, dokręcamy baterię nakrętką tulejkową. Często do zestawu armatury dołączana jest chromowana podkładka, pełniąca zarówno rolę estetyczną, jak i praktyczną. Podkładkę taką umieszcza się na powierzchni umywalki lub wanny nad otworem montażowym jeszcze przed włożeniem przyłączy elastycznych. Służy to zabezpieczeniu baterii oraz zakryciu widocznego otworu, jeśli ten okaże się zbyt szeroki. Końcowym etapem jest podłączenie wężyków do instalacji wodnej.

W przypadku armatury dwu lub wielootworowej, proces montażu rozpoczynamy od przykręcenia do spodu korpusu baterii przyłączy prostych i włożenia ich w otwór montażowy. Mocujemy je przy pomocy nakrętek. Elementów tych używamy także do ustabilizowania armatury, którą następnie zabezpieczamy uszczelkami. Po przeprowadzeniu tych czynności, łączymy przyłącza proste z instalacją wodną (woda ciepła i zimna).

Baterie ścienne

Modele ścienne montowane są bezpośrednio do końcówek rur z ciepłą i zimną wodą. Kwestią decydującą o komforcie późniejszego użytkowania jest tutaj optymalna wysokość montażu. Dla baterii umywalkowe jest ona określana na 20 cm ponad górną krawędź ceramiki, dla wariantu wannowego – 10-15 cm nad krawędź wanny, a dla modelu natryskowego – 110-130 cm od podłogi. Pierwszym krokiem w procesie mocowania baterii ściennej jest wkręcenie przyłączy mimośrodowych do instalacji wodociągowej oraz ich uszczelnienie taśmą teflonową. Następnie upewniamy się czy przyłącza są ustawione pod kątem prostym na równej wysokości tak, aby po zamontowaniu baterii jej korpus był ułożony poziomo. Po weryfikacji prawidłowości, na mimośrodach umieszczamy rozety. Ostatnim krokiem jest umieszczenie uszczelek z filtrem wewnątrz nakrętek mocujących baterii i przykręcenie jej ręcznie do mimośrodów. By dokręcić armaturę kluczem, warto zabezpieczyć nakrętki plastikowymi osłonkami, które wyeliminują ryzyko porysowania powierzchni. Po zamontowaniu baterii należy sprawdzić jej szczelność poprzez otworzenie strumienia wody.

 

Źródło: Grupa Armatura

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!