ABC izolacji kominka

ABC izolacji kominka

Zasady, o których warto pamiętać na etapie izolacji kominka.

Każdy, kto marzy o posiadaniu kominka, musi dokładnie przemyśleć to już na etapie projektowania domu. Planowanie z wyprzedzeniem pozwala projektantowi rozpatrzeć wszelkie rozwiązania związane z lokalizacją kominka, dopasowaniem odpowiedniej mocy w stosunku do wielkości domu, odpowiednim ciągiem, a także ewentualnością wzmocnienia stropu. To pierwsze kroki do zbudowania wymarzonej, a co najważniejsze – bezpiecznej przestrzeni w domu. Kolejne dotyczą już doboru i montażu izolacji kominka, która zapewni jego odpowiednie funkcjonowanie. Od czego zacząć? Przede wszystkim od rodzaju kominka – musimy pamiętać, że ten z wymuszonym obiegiem powietrza wymaga nieco innej pracy, niż kominek z grawitacyjnym obiegiem powietrza. 

Kominki z grawitacyjnym obiegiem izolujemy zaczynając od dystrybutora gorącego powietrza, którego odpowiednie zaizolowanie zabezpiecza przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzaniem obudowy. Płyty izolacyjne powinny być umieszczone w odległości minimum 5 centymetrów od wkładu, folią skierowaną do wkładu kominkowego.  Do montażu płyt używajmy profili zapewniających ich ciasne osadowienie.

Jeśli natomiast decydujemy się na kominek z wymuszonym obiegiem powietrza, pamiętajmy, że izolacja powinna być zamontowana folią na zewnątrz dystrybutora. Do mocowania płyt izolacyjnych do dystrybutora i osłon konwekcyjnych używamy gwoździ samoprzylepnych lub wkrętów montażowych z podkładkami. Warto zaizolować również sufit, co ochroni strop przed nadmiernym ogrzaniem. Ważne jest aby zachować ciągłość pokrycia z folii i w miejscach łączeń płyt zastosować samoprzylepną taśmę aluminiową, o odpowiednio wysokiej odporności na temperaturę. Do docinania płyt izolacyjnych trzeba używać ostrych narzędzi, tak, aby krawędzie płyt były gładkie, co zapewni szczelność izolacji.

Do izolacji kominków należy wybierać wyłącznie te produkty, które zostały dostosowane do wymagań tak specyficznych miejsc, jakimi są obudowy kominków – a więc odporne na bardzo wysokie temperatury (ok. 600°C) oraz zapewniające skuteczną izolacyjność termiczną, dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła. Takie produkty w połączeniu z prawidłowym montażem zapewnią nam bezpieczeństwo i niepowtarzalną, ciepłą atmosferę na chłodne dni.

 

Źródło: Isover

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!