Domy z przeszkleniami - energooszczędność

Domy z przeszkleniami - energooszczędność

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu z dużymi przeszkleniami? Część 1 - energooszczędność.


Efektowne, wielkoformatowe przeszklenia to symbol nowoczesności i znak rozpoznawczy architektury nowej generacji. Pełnej wysokości przeszklenia „otwierają” wnętrza na otoczenie i doświetlają pomieszczenia. Rozwój technologii produkcji szkła sprawia, że estetyka szklanych elewacji doskonale łączy się z korzyściami użytkowymi i funkcjonalnością. Dzięki odpowiednio dobranym szybom, wielkoformatowe przeszklenia zapewniają dziś m.in. bardzo dobrą izolacyjność cieplną, bezpieczeństwo, ochronę przed włamaniem i hałasem.

Projektowanie domu z dużymi przeszkleniami to wyzwanie dla architekta, który musi wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jednym z najistotniejszych, zwłaszcza w przypadku przeszkleń o dużej powierzchni, jest zapewnienie dobrej izolacyjności cieplnej. Według nowych warunków technicznych w przypadku wielkoformatowych powierzchni współczynnik przenikania ciepła Uw dla całej przegrody nie powinien przekraczać 0,9 W/m2K. Aby go uzyskać w przeszkleniach najlepiej stosować dwukomorowe szyby zespolone, w których skład wchodzą dwie szyby z powłoką niskoemisyjną – odbijającymi energię do wnętrza budynku. Taka szyba, przy wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej argonem, pozwala osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 0,6 W/m2K. Parametr ten można obniżyć nawet do Ug = 0,4 W/m2K przy zastosowaniu odpowiedniego szkła i wypełnieniu szyby zespolonej kryptonem.

Postępy w dziedzinie technologii szkła niskoemisyjnego umożliwiają tworzenie wielkoformatowych przeszkleń bez ryzyka ucieczki ciepła do otoczenia czy występującego w przeszłości zjawiska ciągnięcia zimna od strony okna . Aby uzyskać jak najlepsze efekty i maksymalnie obniżyć współczynnik przenikania ciepła należy pamiętać o zastosowaniu w szybach zespolonych tzw. „ciepłych” ramek dystansowych.

 

Źródło: Pilkington

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!