Barokowa mieszanka

Barokowa mieszanka

W ponaddwustuletnim budynku mieszkalnym w historycznym centrum Valetty na Malcie powstał wyjątkowy hotel. U podstawy jego filozofii leżało przekonanie, że w czasach kryzysu zarówno ekonomicznego, jak i ekologicznego, najlepsze, co może zrobić architektura, to wykorzystywać istniejące obiekty i adaptować je do nowych potrzeb. Przy jak najmniejszej ingerencji w zastaną strukturę i rezygnacji z wszelkiego nadmiaru.

Otwarty latem 2010 r. Lucia Nova - butikowy hotel należący do sieci Valetta Suites - z założenia w maksymalny sposób wykorzystuje walory historycznego budynku. Zachowane zostały oryginalne ściany i podłogi oraz spiralna, kamienna klatka schodowa, które połączono z nowymi tkaninami, meblami i lampami oraz dekoracjami. Wszystkie nowe elementy zostały dobrane w taki sposób, żeby dopasować je do charakteru całości. Hotel składa się z zaledwie trzech pomieszczeń: salonu połączonego z kuchnią na dole i dwóch sypialni, każdej na osobnej kondygnacji oraz tarasu na dachu.

Idea wnętrz Lucia Nova oparta jest na podkreśleniu relacji nowego ze starym i wartości oryginalnej tkanki architektonicznej. Wiele z przedmiotów dekoracyjnych i akcesoriów zostało znalezionych na pchlim targu i z założenia miały przypominać te, które mogły się pierwotnie znajdować w domu. W jednej z sypialni na ścianach pojawia się stucco veneziano w ciemnobrązowym kolorze, który został odkryty, podczas usuwania kolejnych warstwy farby ze ścian. W drugiej - wzrok przyciąga kontrast między bogato zdobionym łożem a ścianami, na których obdrapana farba tworzy specyficzny wzór przypominający z daleka barokową marmoryzację. W pozostałych pomieszczeniach pojawia się wapień maltański, ciemny marmur, dekoracyjne płytki ceramiczne oraz tkaniny.

We wnętrzach nowoczesne meble zestawione zostały z antykami, do których stylu nawiązują swoim charakterem. Można wśród nich znaleźć min. białe krzesło Victoria Philippe'a Stracka, jedwabną lampę wiszącą firmy Flos i szklaną, ręcznie robioną lampę Artemidy, komodę w stylu decoupage zaprojektowaną przez Baroquo, a obok nich oryginalny, wenecki, jedwabny zagłówek. XVIII-wieczna, pozłacana francuska sofa zaś sąsiaduje z lampą Bourgie firmy Kartell oraz meblami zaprojektowanymi specjalnie na potrzeby hotelu. W hotelowej bibliotece znajduje się ponad 200 starych książek - od literatury angielskiej po włoską literaturę religijną. Z połączenia nowych i starych elementów powstała specyficzna mieszanka różnych stylów, które razem dają wrażenie barokowego bogactwa kontrastującego z surowością historycznych murów.

Hotel należy do sieci Valetta Suites.

Fot: Brian Grech / Valletta Suites, yatzer.com

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!