Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Jak poradzić sobie z podwójnym zapotrzebowaniem na miejsce do nauki, spania czy przechowywania przedmiotów w jednym pokoju?

W pokoju dla rodzeństwa trzeba ze sobą pogodzić kilka funkcji, a także uwzględnić potrzeby dwóch osób. Musi w nim być dużo miejsc do przechowywania różnych przedmiotów, miejsce do nauki, a także miejsce do spania. Warto zastanowić się także nad tym, w jaki sposób zapewnić dzieciom przestrzeń prywatną. Czy wszystkie te warunki da się spełnić w pokoju na przykład o wymiarach 4 na 3?

Nawet na małej przestrzeni można stworzyć wygodne i funkcjonalną przestrzeń dla dwojga dzieci. Najważniejszy jest przemyślany dobór mebli. Powinny być oczywiście funkcjonalne, ale także dopasowanie do konkretnej przestrzeni. Nawet najlepsze biurka nie sprawdzą się, jeśli zostaną źle ustawione – mówi architekt Rafał Osiński.

Powiększyć przestrzeń

W powiększeniu przestrzeni pomogą nam wielofunkcyjne meble, takie jak np. półko-tapczan z wysuwanym blatem roboczym. Taki mebel może służyć jednocześnie do nauki i spania. Atut tego rozwiązania polega na tym, że obie te funkcje - blat i tapczan - możemy "schować" jednocześnie. Uzyskujemy wówczas dodatkową przestrzeń, chociażby na zabawę. Inny wariant aranżacji tego rodzaju przestrzeni polega na tym, by ustawić dwa osobne, stosunkowo niewielkie biurka oraz składane łóżko piętrowe.

Jeśli dzieci lubią się wspólnie bawić i uczyć lub mają podobne zainteresowania, można wybrać jedno większe biurko, ustawiając je pod oknem. Natomiast dwa składane łóżka sprawią, że w dzień w pokoju nadal będzie dużo otwartej przestrzeni.

Jeśli dzieci mają różne preferencje, bez przeszkód można połączyć różne warianty – na przykład łóżko-tapczan ze składanym łóżkiem i niewielkim biurkiem. Warto jednak pamiętać o tym, żeby różne konfiguracje tworzyły ergonomiczną całość.

Funkcjonalność to nie wszystko

Im starsze dzieci, tym większą wagę przywiązują do wyglądu wnętrza. Dla nastolatków wystrój pokoju staje się już sprawą kluczową. Istotne jest to, by odzwierciedlał ich pasje i zainteresowania. Załóżmy, że mamy dwóch indywidualistów. Jak zaaranżować niewielką przestrzeń tak, by obaj byli zadowoleni?

Trzeba odpowiednio wykorzystać detale. Na przykład składane łóżko tworzy po złożeniu jedną płaszczyznę z szafami. Można ją okleić ulubioną grafiką lub pomalować farbą tablicową lub magnetyczną – mówi Rafał Osiński.

Warto też poświęcić sporo uwagi na to, by wspólnie z dziećmi dobrać dodatki i dekoracje.  To będzie świetna zabawa, a także sposób na to, by przyszli mieszkańcy czuli się w pokoju jak u siebie.

 

Źródło: Hafele

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!