Dom smartfonowo sterowany

Dom smartfonowo sterowany

Upowszechnienie smartfonów i tabletów przełomem w rozwoju zdalnego sterowania domem.

System zintegrowanego zarządzania domem nie jest wynalazkiem ostatnich miesięcy. Takie systemy zaczęły się pojawiać na rynku już 15 lat temu. Były uruchamiane zdalnie za pomocą standardowej linii telefonicznej (lub telefonu komórkowego) i pozwalały sprawdzać np. czy zgasiliśmy światło lub czy  opuściliśmy żaluzje. Ówczesne systemy bazowały na planach kondygnacji domu lub fotografiach pomieszczeń. Przełomowym momentem dla rozwoju zdalnego sterowania domem stało się upowszechnienie ekranów dotykowych, a co za tym idzie smartfonów i tabletów.

Oświetlenie pod kontrolą

Smartfony i tablety zapewniły nowe możliwości zdalnego sterowania. Specjalne aplikacje umożliwiają kontrolę nad domowymi urządzeniami zasilanymi energią elektryczną zarówno będąc w domu, jak  i poza nim. Gdy wyjedziemy na urlop i nie mamy pewności, czy wyłączyliśmy światło, wystarczy na aplikacji wybrać odpowiednią opcję, np. oświetlenie albo pomieszczenie i sprawdzić, czy nasze obawy są uzasadnione. To samo dotyczy wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Zdalne sterowanie działa nie tylko poza domem, ale także wewnątrz. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasze dziecko wyłączyło światło w swojej sypialni, nie musimy iść do sypialni. Aplikacja w telefonie szybko udzieli odpowiedzi.

Efektywniejsze korzystanie z energii

Systemy o których mowa zapewniają nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Jeżeli mamy możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy, już w samochodzie możemy włączyć domowe ogrzewanie lub klimatyzację. Poprzez połączenie z wideo domofonem przy drzwiach wejściowych (nawet gdy nie ma nas w domu) możemy nie tylko zobaczyć kto jest przed drzwiami, ale także rozmawiać z tą osobą. Ze strony odwiedzającego wygląda to tak, jak byśmy byli w domu. Przydatną funkcją jest też tryb "wyłącz wszystko", który sprawdza się w sytuacji, gdy pierwsi wychodzimy rano z domu  i nie mamy pewności czy dzieci pamiętały, aby wyłączyć wszystkie światła. Za pomocą aplikacji w telefonie wysyłamy do domu polecenie kompletnego wyłączenia. Co ciekawe, system dostarcza też informację zwrotną  o zużyciu energii w domu. Badania wykazały, że regularne sprawdzanie zużycia energii w domu prowadzi do bardziej efektywnego korzystania z energii elektrycznej, co przekłada się na zmniejszenie jej zużycia o 15 proc.

 

Źródło: Europejski Instytut Miedzi

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!