Sterylny sufit

Sterylny sufit

Wymogi sanitarne, jakie stawiają sufitom podwieszanym placówki medyczne.

Odpowiedni komfort akustyczny w placówkach medycznych, a szczególnie w szpitalach, to bardzo ważna kwestia, która może w pozytywny sposób wpłynąć na proces leczenia pacjentów. Tłumienie hałasu to jednak nie jedyne wymagania stawiane przed podwieszanymi sufitami w obiektach służby zdrowia. Wszystkie materiały tam stosowane muszą przede wszystkim spełniać najwyższe standardy sanitarne. To właśnie na oddziałach szpitalnych, bowiem może dochodzić do zakażeń groźnymi bakteriami, w tym szczególnie groźnym gronkowcem złocistym (odpornym na antybiotyki), czy do zakażeń pneumokokowych. Dbałość o najwyższy poziom higieny powinien występować  w szczególności w placówkach leczących najmłodszych, u których układ immunologiczny nie jest jeszcze do końca rozwinięty.

Wszystkie materiały budowlane i wykończeniowe używane w placówkach medycznych, a w szczególności w szpitalach, muszą posiadać odpowiednie parametry higieniczne – każdy z obiektów musi, bowiem uzyskać decyzję inspekcji sanitarnej, potwierdzającą spełnienie warunków. Najbardziej rygorystyczne normy dotyczą tzw. pomieszczeń clean room, czyli sal operacyjnych, laboratoriów, sal OIOM i izolatek.

Kluczowe parametry to klasa czystości bakteryjnej oraz klasa czystości powietrza. Czystość powietrza dotyczy liczby cząsteczek unoszących się w powietrzu. Obecnie funkcjonuje wiele standardów pomiarów. Czystość bywa określana w klasyfikacji ISO, US Federal Standard 209e lub klasyfikacji wg wytycznych UE – od A do D. W Polsce jednak nie ma jednoznacznych norm, które materiały powinny spełniać, dlatego producenci wspierają się dodatkowo normami stosowanymi za granicą.

Drugim kluczowym parametrem jest czystość bakteriologiczna. Aby określić klasyfikację danego produktu, przechodzi on testy, w wyniku, których określana jest m.in. liczba mikroorganizmów, które wyhodowane zostały na jego powierzchni. Tutaj najważniejszy jest materiał, z którego wykonane zostały płyty sufitowe – nie może zawierać żadnych elementów organicznych, które mogłyby być pożywką dla szkodliwych mikroorganizmów. W tym kontekście bardzo istotna jest także łatwość zachowania odpowiedniej higieny zamontowanych sufitów. Powinny one być zabezpieczone przed osiadaniem kurzu i zabrudzeniami, oraz umożliwiać łatwe i sprawne czyszczenie.

 

Źródło: Rockfon

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!