Przestrzeń, a styl życia

Przestrzeń, a styl życia

Dopasowanie funkcjonalności mebli do stylu życia - jak urządzić wnętrze, by żyło nam się wygodnie?

W urządzaniu mieszkania na pewno pomoże nam przemyślany plan i konsekwentna jego realizacja. Bez tego nie trudno np. o sytuację, kiedy to już po zakupie okazuje się, że ten sam, niezwykły mebel, który tak pięknie wyglądał w sklepie, zupełnie nie komponuje się z resztą wnętrza. Jak uniknąć podobnych problemów?

Wydzielamy strefy

Strategie mogą być różne. Najważniejsze jest dopasowanie przestrzeni do naszego stylu życia. Pomoże w tym m.in. wyodrębnienie konkretnych stref w mieszkaniu. Przyjęło się dzielić dom na część nocną, intymną, którą są zazwyczaj sypialnie oraz dzienną, gdzie spędzamy czas z rodziną czy przyjaciółmi. Dodatkowo, mamy jeszcze sektor kuchenny, który kiedyś na ogół stanowił osobne pomieszczenie. Obecnie, m.in. w związku ze zmianą stylu życia społeczeństwa, część dzienna w mieszkaniach połączyła się z kuchenną, tworząc jedną, dużą, otwartą przestrzeń. Oczywiście w dalszym ciągu możemy wydzielić w niej miejsca,  w których jemy, bawimy się z dziećmi czy relaksujemy czytając książki. Ważne, aby przy podziale określić nasze priorytety. Jeżeli jesteśmy zwolennikami częstych spotkań z przyjaciółmi, nie bójmy się poszerzyć strefy salonu i ustawić w nim nie tylko sofę, ale i kilka dodatkowych puf czy foteli. Takie miejsca mogą być wyodrębnione i zaakcentowane np. poprzez pomalowanie jednej ze ścian innym kolorem, dzięki ażurowym ściankom lub na skutek odpowiedniego ustawienia mebli. Pamiętajmy przy tym o umiarze. Liczba sektorów determinuje ilość elementów dekoracyjnych. Gdy jest ich zbyt wiele, możemy "zagracić" nasze cztery kąty. Są jednak sprytne sposoby, by do tego nie dopuścić…

Praktyczność w praktyce

Funkcjonalne rozwiązania typu 2 w 1 nie od dziś sprawdzają się w naszych domach. Dotyczy to również mebli.  Przykładem może być sofa, która zazwyczaj zajmuje dużo miejsca w strefie dziennej. Aby wykorzystać w pełni jej potencjał, warto wybrać taką z funkcją spania. Obecnie meble tego typu charakteryzują się nie tylko ergonomią, ale także oryginalnym designem. Równie praktyczne będą pufy, które w każdej chwili możemy schować np. pod stół i w ten sposób zyskać dodatkowe miejsce. W części jadalnej sprytnym rozwiązaniem może być np. rozkładany stół, który dostosowujemy do liczby gości. Blat małego, „kawowego” stolika za sprawą odczepianej, mobilnej części mebla  może z kolei równocześnie posłużyć jako taca. W ten właśnie sposób, używając prostych rozwiązań, sprawimy, że wydzielone w naszym mieszkaniu strefy staną się w pełni użyteczne, a przy tym nie będą zawierały zbędnych elementów. W takich wnętrzach będziemy czuć się swobodnie i komfortowo oraz zyskamy pewność, że wszystko „stoi na swoim miejscu”.

 

Źródło: SITS

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!