Inteligentna ochrona przed włamaniem

Inteligentna ochrona przed włamaniem

Jak automatyka budynku może ochronić dom przed włamaniem?

Trwające właśnie lato to dla wielu z nas sezon odpoczynku i wakacji. Tymczasem dla włamywaczy jest to najbardziej pracowity okres w roku. Co można zrobić, aby nie zepsuć sobie urlopu niepokojąc się, że powrócimy do okradzionego domu? Z pomocą przychodzi automatyka budynków, dzięki której możemy odstraszyć włamywaczy, a w razie włamania powstrzymać ich, dając ochronie więcej czasu na dotarcie na miejsce zdarzenia.

Pozorowanie obecności w domu

Większość włamań poprzedzona jest wcześniejszą obserwacją "obiektu pożądania" przez złodziei. Na włamanie najbardziej narażone są te budynki, w których nikt nie przebywa. Dlatego też, szczególnie podczas dłuższych wyjazdów, ważne jest pozorowanie obecności w pustym domu. Dzięki automatyce systemowej możliwe jest m.in.  automatyczne podnoszenie i opuszczanie żaluzji, poruszanie zasłon jak gdyby ktoś właśnie przeszedł obok okna, włączenie telewizora, światła czy radia. Daje to wrażenie, że w domu ktoś przebywa i zmniejsza prawdopodobieństwo włamania.

Odróżnienie, czy w domu naprawdę przebywają ludzie, czy są to wyłącznie sztuczki inteligentnego systemu jest trudne ze względu na fakt, że pozostawiony dom nie działa chaotycznie. System imituje codzienny rytm życia domowników, na podstawie ich zachowań z ostatniego tygodnia. Telewizor włącza się w godzinach wieczornych, a nie o 4 nad ranem. Żaluzje zostają podniesione rano, a nie w nocy, natomiast światła włączają się, gdy zachodzi słońce.

Dom zdalnie sterowany

Dużą zaletą domu inteligentnego jest możliwość zdalnego sterowania zabezpieczeniami. A jeśli złodzieje są na tyle bezczelni, by po prostu zadzwonić do drzwi albo poprosić o to kogoś innego, istnieje możliwość odpowiedzi na dzwonek do drzwi – sygnał z domofonu zostanie przesłany na telefon komórkowy. Można nawet zobaczyć stojące przed drzwiami osoby oraz nagrać rozmowę i film.

Ponadto, kamery, w które wyposażony został dom, zapewniają komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli w czasie wakacji mamy złe przeczucia, w każdym momencie można włączyć podgląd (jeśli kamery działają w sposób ciągły, można po prostu podłączyć się do telewizora) oraz obserwować dom i teren dokoła.

Przestraszyć włamywacza

Włamywacze doskonale zdają sobie sprawę z tego, co robią i są świadomi następstw, więc proces ten wiąże się dla nich z napięciem i niepokojem. Dlatego bardzo często wystarczy przestraszyć złodzieja, aby natychmiast uciekł z domu. Jeżeli przestępcom udało się włamać do domu, inteligentny dom może rozpoznać, czy w domu przebywają obce osoby i odpowiednio zareagować.

Kiedy dom zrozumie (a dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu  może stać się to np. na podstawie odłączenia jakiegoś urządzenia od gniazdka) , że przestępcy właśnie się włamują lub zdążyli się już włamać nie tylko włącza alarm, ale i  blokuje drzwi, a następnie opuszcza żaluzje albo wręcz kraty, włącza sprzęt audio na pełen regulator, a wszystkie światła w środku i na zewnątrz zaczynają migać.

Bezpieczniejszy dom podczas wakacji to w pewnym sensie skutek uboczny systemów inteligentnych, a ochrona ta nic gospodarzy nie kosztuje. Wszystko, co trzeba zrobić, to w funkcjonującym już systemie zaprogramować tryb ochronny domu. Dom inteligentny może zostać wyposażony przez gospodarza w cały arsenał środków. I to jeszcze jedna zaleta systemu ochrony: jest on nieprzewidywalny, nieobliczalny, nie ma jakiegokolwiek systemu pośredniego ani możliwości nauczenia się sposobu jego funkcjonowania.

 

Źródło: Jung

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!