Kamienne aranżacje

Kamienne aranżacje

Kamień we wnętrzu daje wiele możliwości aranżacyjnych. Uosabiając naturalne piękno idealnie wkomponowuje się zarówno w wymyślne, jak i proste projekty. Coraz częściej tradycyjne płytki ceramiczne i tapety zastępowane są więc ponadczasowymi marmurowymi i granitowymi okładzinami.

Kamień to niezwykły surowiec, który daje możliwość połączenia w projekcie tego co stałe  z tym co ulotne.Twardy i odporny na upływ czasu  jest jednocześnie niezwykle plastycznym elementem nowoczesnych aranżacji. Ponadczasowa elegancja  oraz prostota formy sprawia, że nie poddaje się on krótkotrwałym  trendom. Dzięki bogatej palecie produktów,dobranie odpowiedniego surowca zarówno pod względem  praktycznym, jak i barwy, charakteru oraz struktury nie stanowi problemu. Mieszkańcy domów czy mieszkań najczęściej decydują się na uniwersalne , spokojne w barwach materiały,takie jak marmur i granit.Jakość materiałów i odpowiednie proporcje stanowią kwintesencję dobrego projektu.

Duże przestrzenie

O odważne, wyraziste, pełne kontrastów projekty z marmurem lub granitem w roli głównej można pokusić się, jeśli dysponujemy dużym metrażem. Kamień może wówczas jednocześnie zdobić posadzki, kominek, a nawet przeobrazić się w niekonwencjonalny obraz na ścianie w nowoczesnym hallu. Doskonale w takiej aranżacji sprawdzą się neutralne beże, wszelkie odcienie miodów skontrastowane czernią, brudną czerwienią lub  przetykane barwnymi żyłkami - np. Crema Marfil, Colonial Gold, Madura czy Rojo Alicante. Równie efektowne będą mozaiki stworzone z kamiennych płyt oparte na harmonii barw, bądź przeciwnie, mocnych kontrastach. Przytulność salonu i wytworność jadalni podkreśli kompozycja szarych i miodowych granitów lub zieleni z paletą kremowych subtelnych marmurów. Dla zwolenników niebanalnych aranżacji polecam wyjątkowe odzwierciedlające naturalną fakturę liści, ziemi i żył wodnych marmury. Ponieważ tego typu kamienie są bardzo wyraziste należy komponować je bardzo rozważnie.  I wtedy gdy do dyspozycji mamy  przestronne wnętrze.

Kameralne wnętrza

Bardziej kameralne pomieszczenia wymuszają jeszcze większą dyscyplinę dekoracyjną .Wnętrze z założenia ma być piękne i estetyczne, ale nie zawsze musi być zdominowane przez jeden surowiec. W takich projektach należy zastosować kamienie z delikatniejszym wzorem,np.wszelkiego rodzaju madury. Dla wyciszenia projektu zaś takie  marmury jak Crema Marfil czy Brecia Sarda. Niezwykle ciepłe, przeplatane miodowymi akcentami nieustannie cieszą się dużą popularnością.Harmonijne barwy warto stosować w mniejszych salonach i jadalniach, a przede wszystkim w pokojach kąpielowych i łazienkach. Dla zwiększenia wyrazistości wystroju, również na małym metrażu, warto zastosować wszelkiego rodzaju kamienne obrazy wykonane z granitowych płyt - np. Kashmir Gold, Kashmir White oraz marmury  np. Forest Green oraz Borwn  czy Brecia Sarda. Ich specyficzne użylenie przypomina morski piasek, spływającą górską wodę lub korzenie drzew. Zwłaszcza w łazienkach ich połysk potęguje wrażenie ekskluzywności, a indywidualny rysunek  kamienia podkreśla naturalne pochodzenie surowca.

Dobór oświetlenia

Odpowiednio wyeksponowany kamień, zarówno na małej jak i dużej powierzchni, odsłania swoje wyjątkowe oblicze. Warto ten potencjał umiejętnie podkreślić montując odpowiednie oświetlenie. Granitowy blat roboczy w kuchni wymaga zarówno oświetlenia funkcyjnego jak i dekoracyjnego. W przypadku kamiennych obrazów zdobiących ściany, kominki oraz schody warto również pomyśleć o dodatkowych punktach świetlnych skierowanych na powierzchnię płyt. Wydobędą one naturalne ciepło z kamienia , podkreślą jego elegancję i sprawią, że pomieszczenie wyglądać będzie przytulnie i nastrojowo. 

Źródło:RR Granity

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!