Ergonomiczny dom: łazienka

Ergonomiczny dom: łazienka

Jak poprawić ergonomię domu dzięki odpowiedniemu wyposażeniu wnętrz? Krok trzeci -  wygodna łazienka.

Łazienka to kolejne pomieszczenie, w którym ergonomiczność odgrywa szczególną rolę. Podobnie jak w przypadku innych części domu, również w łazience ergonomię najlepiej wziąć pod uwagę już na etapie projektowania. Łatwiej będzie wówczas zadbać np. o zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi akcesoriami. W przypadku, gdy pomieszczenie jest już "gotowe", szczególnie w małych łazienkach może być o to trudno. Łatwiej będzie zadbać o zalecenia dotyczące odpowiednich wysokości, wg których:

  1. -     Górna krawędź wanny razem z nóżkami pod wanną powinna się znajdować na wysokości nie wyższej niż 60cm, licząc od gotowej podłogi.
  2. -     Miska ustępowa oraz bidet powinny znajdować się na wysokości 40cm licząc od ich górnej krawędzi do gotowej podłogi.
  3. -     Umywalka powinna być zamontowana na wysokości 85cm, licząc od ich górnej krawędzi do gotowej podłogi.

Łazienkę oraz toaletę należy poza tym wyposażyć w szafki na ręczniki i środki czystości, lustro z oświetleniem, wieszaki na ręczniki do rąk i na ręczniki kąpielowe, suszarkę, uchwyt nad wanną, haczyk na papier toaletowy, miejsce na mydło, kubki do mycia zębów, szczoteczki i pastę do zębów, blat roboczy do odkładania przedmiotów w trakcie korzystania z nich i ewentualnie dodatkowe ogrzewanie.

Najpotrzebniejsze kosmetyki i środki czystości najlepiej ulokować w szafkach blisko umywalki. Dzięki temu szybka poranna toaleta przebiegnie bez irytacji i zbędnych poszukiwań. W niższych partiach mebli można składować np. ręczniki, a w wyższych chemię, która powinna być trudno dostępna dla najmłodszych domowników. W łazience mamy do czynienia z wilgocią – trzeba więc wybrać odporne na nią okucia sanitarne. Wytrzymałość i łatwość utrzymania ich w czystości będą dodatkowymi atutami. Górne powierzchnie ścian i sufit powinny być łatwe do mycia i czyszczenia oraz odpowiednio zaizolowane, a posadzka - antypoślizgowa.

 

Źródło: Hafele, PeKa Studio

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!