Ergonomiczny dom: kuchnia

Ergonomiczny dom: kuchnia

Jak poprawić ergonomię domu dzięki odpowiedniemu wyposażeniu wnętrz? Krok drugi, czyli funkcjonalna kuchnia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ergonomiczny dom: ścieżki komunikacyjne

Przestrzeń w kuchni wymaga maksymalnej funkcjonalności w związku z czym powinna zostać zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Przygotowywanie produktów, gotowanie, zmywanie, przechowywanie żywności – tutaj nie można sobie pozwolić na nieefektywne wykorzystanie przestrzeni. Szczególnie dlatego, że często trzeba mierzyć się  z koniecznością zagospodarowania małej powierzchni – jak w przypadku charakterystycznej dla aneksów zabudowy jednorzędowej. Zupełnie innymi prawami rządzi się zabudowa rozbudowanych kuchni w kształcie litery G. Niezależnie od wybranego układu, w kuchni ważne jest, by wszystko było pod ręką. Ułatwi to wykonywanie wiele zadań jednocześnie i szybki dostęp do masy przyborów, urządzeń i produktów.  

By oszczędzić sobie nerwowych poszukiwań, najlepiej zaplanować szafki na garnki, naczynia i akcesoria kuchenne w bliskim sąsiedztwie kuchenki, a w dalszych częściach kuchni zorganizować miejsce na zastawę lub żywność. Jako że zapasów (tak sprzętu, jak i żywności) w kuchni nigdy za wiele, nie zapominajmy o zagospodarowaniu kątów pomieszczenia.

Rozwiązaniem zwiększającym funkcjonalność i w pełni wykorzystującym przestrzeń szafek narożnych może być np. korpus szafki narożnej z pojemnymi szufladami, których fronty są ułożone pod kątem 90 stopni. W ten sposób ogromna przestrzeń szafki narożnej jest optymalnie wykorzystana, a dostęp do jej zawartości jest bardzo ergonomiczny. Polecanym rozwiązaniem są również półki obrotowe, wykorzystujące całą dostępną powierzchnię szafki albo kosze cargo, które można "wyciągnąć" z szafki narożnej.

Innym udogodnieniem, które pomoże zmieścić, zwłaszcza w małej kuchni, wszystkie potrzebne sprzęty, naczynia i żywność będzie zabudowa jednej ze ścian kuchni po sam sufit.

W przypadku kuchni z wyspą na zwiększenie wygody wpłynie również zastosowanie drzwi przesuwnych (więcej miejsca między zabudową a wyspą), a także rozwiązania w stylu wysuwanych blatów, które powiększają przestrzeń roboczą w zależności od potrzeb.

Źródło: materiały prasowe

Fot.: Hafele

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!