Ergonomiczny dom: ścieżki komunikacyjne

Ergonomiczny dom: ścieżki komunikacyjne

Jak poprawić ergonomię domu dzięki odpowiedniemu wyposażeniu wnętrz? Krok pierwszy, czyli określenie potrzeb i zwiększenie komfortu poruszania się po mieszkaniu.

Ergonomiczny dom czyli przestrzeń przyjazna człowiekowi, w której urządzenia, meble, przedmioty codziennego użytku są dostosowane do cech i upodobań mieszkańca. By wygodnie mieszkać, trzeba zastosować zasady ergonomii tak w sypialni, jak i łazience oraz kuchni. Czym się charakteryzuje ergonomiczne urządzanie domu? Od czego zacząć?

Najlepiej zwrócić uwagę na problem ergonomii juz podczas tworzenia planu mieszkania. Można wtedy zaprojektować układ komunikacyjny domu w taki sposób, aby był jak najbardziej przejrzysty (aby domownicy i goście bez problemu znaleźli wyjście z budynku czy łazienkę), bezkolizyjny i po prostu wygodny.

To, że mieszkanie jest już gotowe nie oznacza jednak, że na poprawę ergonomii jest za późno. Już samo wyposażenie wnętrz może znacząco wpłynąć na wygodę użytkowania.

Chcąc urządzić pomieszczenia zgodnie z zasadami ergonomii, trzeba wiedzieć, na jakie potrzeby mają odpowiadać. Warto wcześniej zastanowić się nad swoim gustem, preferowanymi rozwiązaniami. Dopiero wtedy można wybrać narzędzia, które posłużą do spełnienia wymagań w kwestiach wygody, funkcjonalności i formy.

W pierwszej kolejności warto zadbać o komfort poruszania się po mieszkaniu. Istotną kwestią jest umiejętne pozbycie się elementów utrudniających ruch. W przypadku ciasnych korytarzy lub między kuchnią i salonem sporo swobody można uzyskać np. dzięki wymianie drzwi z klasycznych na przesuwne.  Jeśli zastąpienie drzwi klasycznych nie jest możliwe, warto zrobić coś, by zwiększyć wygodę ich otwierania. Kluczem do sukcesu mogą być wygodne, mocne klamki i zawiasy wspomagające otwieranie i zamykanie drzwi. Umiejętne zastąpienie elementów utrudniających ruch zwiększy wygodę komunikacji pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Źródło: Hafele

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!