Do 29 listopada w Muzeum Narodowym w Kielcach trwa wystawa "Od manufaktury magnackiej do przemysłu" - największa jak dotychczas ekspozycja ceramiki ćmielowskiej w Polsce.
Wystawa „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach” to pierwsza w Polsce tak obszerna ekspozycja ćmielowskiej porcelany. Muzeum Narodowe w Kielcach posiada największe w Polsce zbiory ćmielowskiej porcelany, na które składa się ponad 1400 eksponatów. Żadna z istniejących kolekcji nie ilustruje w sposób tak pełny, jak kielecka, przemian stylistycznych i technologicznych porcelanowych wzorów niemal od początków działalności fabryki po XXI wiek. Na trwającej do końca listopada wystawie zobaczyć można unikatowe wzory począwszy od najstarszych zabytków fajansowych, przez historyczne fasony z XIX i początków XX wieku aż po kolekcje współczesne. Kuratorem wystawy jest dr Magdalena Śniegulska-Gomuła, organizatorem Muzeum Narodowe w Kielcach, a partnerem Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. Wystawa powstała w roku, w którym Polskie Fabryki Porcelany świętują 225 lat marki Ćmielów.
Wystawie towarzyszy album ceramiki ćmielowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach ze wstępem obejmującym m.in. historię wytwórni, analizę form i dekoracji ceramiki, przedstawionej na tle produkcji innych wytwórni polskich i zachodnioeuropejskich.
Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach
Muzeum Narodowe w Kielcach
pl. Zamkowy 1, Kielce
16 lipca - 29 listopada 2015
Źródło: materiały prasowe
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Zapraszamy na prezentację zwycięskiego projektu w kategorii wnętrza publiczne w...
czytajZapraszamy na kolejną e-konferencje z cyklu "Idee i Technologie w...
czytajCzy nowoczesne i estetyczne systemy rynnowe muszą być drogie i...
czytajMarcin Wolny to projektant biura Studio Otwarte. Na Wydziale Grafiki...
czytaj
Ilość komentarzy: 0