Wydział Konsularny w czeskiej Pradze przy ulicy Vužlabine 14 powstał w warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Projektanci zadbali o to, aby w projekcie nie zabrakło rodzimych akcentów.
W budynku o prostej bryle architekci musieli zmierzyć się z wnętrzami o nieregularnych ścianach i korytarzach. W sali przyjmowania interesantów szczególną uwagę zwracają na siebie fasetowane, betonowe płytki ścienne dostarczone przez warszawską Klinikę Betonu.
Ich kolory - czerwień i biel - to odniesienie do barw narodowych Polski. Proste w wyrazie wnętrze zostało ożywione przez plakaty projektu Ryszarda Kaji. Kolorowe grafiki nawiązują do różnych obszarów Polski i występujących w nich zwyczajów oraz tradycji.
Meble znajdujące się w konsulacie zostały starannie dobrane i zestawione z materiałami. Krzesła Diago to połączenie aluminiowych siedzisk ze sklejką, wspaniale komponujące się ze stołami i blatami znajdującymi się we wnętrzu. Architekci zdecydowali się na zestawienie ze sobą dwóch odmiennych materiałów - betonu oraz sklejki. W rezultacie uzyskali niezwykły efekt prostoty i oryginalności.
W projekcie nie zabrakło pomieszczenia dla najmłodszych. W pokoju dziecięcym znajdują się estetyczne meble ze sklejki, żółte panele ścienne z gąbki, czy wygodna, czerwona wykładzina ułożona z kwadratowych, dywanowych płytek. Podobnie, jak w sali głównej, na ścianach widoczne są plakaty z grafikami przedstawiającymi różne obszary Polski.
Architekci zadbali również o rodziców, umieszczając we wnętrzu wygodne, szare fotele z blatami do wypełniania dokumentów.
Ostatnim pomieszczeniem jest sala wielofunkcyjna, w której odbywają się takie wydarzenia, jak śluby czy wybory. Wystrój tego wnętrza jest uniwersalny i łatwy do przystosowania w zależności od zapotrzebowania.
Architekci umieścili tam 6 stołów ze sklejki, które można swobodnie przestawiać, a także wygodne, szare krzesła Pagedu A-dub. Główną ścianę stanowią betonowe, biało-czerwone płytki - te same, co w sali głównej. Podobnie, jak w pozostałych pomieszczeniach, tutaj również zostały umieszczone charakterystyczne plakaty z różnych regionów Polski, które ożywiają i rozweselają wnętrze.
Konsulat w Pradze to nie tylko miejsce przyjmowania interesantów, ale i dobry, polski dizajn. Przy pomocy odpowiednio dobranych materiałów architekci stworzyli projekt pełen polskich akcentów.
Projekt: 81.WAW.PL
Fot: 81.waw.pl
Realizacja: 2015
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Ten kto projektował kiedyś salę koncertową wie, że aby spełniała...
czytajPrezentujemy kolejne wnętrze biurowe internetowego giganta Google, tym razem zlokalizowane...
czytajProste materiały, surowa elegancja i minimalizm – tak w skrócie...
czytajGoodnight to nowy bar położony w Austin, w amerykańskim...
czytaj
Ilość komentarzy: 0