Konsulat w polskim klimacie

Konsulat w polskim klimacie

Wydział Konsularny w czeskiej Pradze przy ulicy Vužlabine 14 powstał w warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Projektanci zadbali o to, aby w projekcie nie zabrakło rodzimych akcentów.

W budynku o prostej bryle architekci musieli zmierzyć się z wnętrzami o nieregularnych ścianach i korytarzach. W sali przyjmowania interesantów szczególną uwagę zwracają na siebie fasetowane, betonowe płytki ścienne dostarczone przez warszawską Klinikę Betonu.

Ich kolory - czerwień i biel - to odniesienie do barw narodowych Polski. Proste w wyrazie wnętrze zostało ożywione przez plakaty projektu Ryszarda Kaji. Kolorowe grafiki nawiązują do różnych obszarów Polski i występujących w nich zwyczajów oraz tradycji.

Meble znajdujące się w konsulacie zostały starannie dobrane i zestawione z materiałami. Krzesła Diago to połączenie aluminiowych siedzisk ze sklejką, wspaniale komponujące się ze stołami i blatami znajdującymi się we wnętrzu. Architekci zdecydowali się na zestawienie ze sobą dwóch odmiennych materiałów - betonu oraz sklejki. W rezultacie uzyskali niezwykły efekt prostoty i oryginalności.

W projekcie nie zabrakło pomieszczenia dla najmłodszych. W pokoju dziecięcym znajdują się estetyczne meble ze sklejki, żółte panele ścienne z gąbki, czy wygodna, czerwona wykładzina ułożona z kwadratowych, dywanowych płytek. Podobnie, jak w sali głównej, na ścianach widoczne są plakaty z grafikami przedstawiającymi różne obszary Polski.  

Architekci zadbali również o rodziców, umieszczając we wnętrzu wygodne, szare fotele z blatami do wypełniania dokumentów.

Ostatnim pomieszczeniem jest sala wielofunkcyjna, w której odbywają się takie wydarzenia, jak śluby czy wybory. Wystrój tego wnętrza jest uniwersalny i łatwy do przystosowania w zależności od zapotrzebowania.

Architekci umieścili tam 6 stołów ze sklejki, które można swobodnie przestawiać, a także wygodne, szare krzesła Pagedu A-dub. Główną ścianę stanowią betonowe, biało-czerwone płytki - te same, co w sali głównej. Podobnie, jak w pozostałych pomieszczeniach, tutaj również zostały umieszczone charakterystyczne plakaty z różnych regionów Polski, które ożywiają i rozweselają wnętrze.

Konsulat w Pradze to nie tylko miejsce przyjmowania interesantów, ale i dobry, polski dizajn. Przy pomocy odpowiednio dobranych materiałów architekci stworzyli projekt pełen polskich akcentów.

 

Projekt: 81.WAW.PL

Fot: 81.waw.pl

Realizacja: 2015

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!