Łączenia

Łączenia

Coraz więcej osób decyduje się na otwarte kuchnie – z wygody bądź konieczności. Po części jest to wpisane w ogólny trend na duże, otwarte przestrzenie, a po części w zmieniający się styl życia i bycia. Nie można zapomnieć o niewielkich przestrzeniach, dla których zabieg burzenia ścian i łączenia pomieszczeń jest koniecznością.

Jakie są efekty łączenia kuchni z salonem?

Największą konsekwencją łączenia kuchni z salonem czy jadalnią jest tworzenie tak naprawdę jednego pomieszczenia. Przecież, na przykład sypialnię z kącikiem do pracy urządzamy w całości w tym samym stylu, jako jedną przestrzeń, bez względu na poszczególne funkcje. Takie postrzeganie ma ogromny wpływ na sposób organizacji kuchni i jej estetykę.Kuchnia otwarta wymaga od nas dyscypliny. Zarówno przy projektowaniu, jak i użytkowaniu.

Funkcje

Ważne pod kątem aranżacyjnym jest podejście do kuchni jako do przestrzeni bardziej salonowej niż kuchennej. Kuchenne zostają jedynie funkcje – a im bardziej „stopione” z salonem czy jadalnią – tym lepiej. Obecnie liczni producenci sprzętu AGD, mebli i dodatków wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i potrzebom. Czy preferujemy styl klasyczny czy nowoczesny – zawsze znajdziemy coś dla siebie. Ultranowoczesne lodówki lub stylizowane na lata 60. okapy, wyglądające jak lampy oraz takie przypominające babcine kuchnie. Piekarniki proste, ledwo widoczne oraz takie do złudzenia przypominające kuchnie angielskie.

Wystrój

Wprowadzenie do kuchni elementów do tej pory zarezerwowanych dla salonu czy jadalni zbliży je stylistycznie. Dostępny jest szeroki wachlarz środków dekoracyjnych takich jak tapety, lampy stojące wysokie i niskie, obrazy czy grafiki. W części kuchennej warto powtórzyć elementy wykorzystane w salonie/jadalni – kinkiety, to samo obicie krzeseł i sofy, fornir na zabudowie kuchennej taki jak parkiet w salonie.

Estetyka

Otwarta kuchnia musi być spójna stylistycznie z salonem/jadalnią. A będąc częścią strefy reprezentacyjnej – również taką musi pozostać. Oznacza to wspomnianą wcześniej dyscyplinę w użytkowaniu. Jak najmniej kuchennych gadżetów na blacie, najlepiej brak garnków na płycie czy naczyń w zlewie.

Istotnym elementem jest bardzo dobra wentylacja. Wskazana jest wysoka moc okapu, który musi sprawnie działać na większej przestrzeni oraz musi skutecznie bronić charakteru reprezentacyjnego salonu – przestrzeni wolnej od kuchennych zapachów.

Kuchnia połączona z salonem ma wiele korzyści. Niejako łączy domowników, wszak gotowanie jest bardzo rodzinną i jednoczącą czynnością. Usprawnia komunikację a również jest idealnym rozwiązaniem w przypadku mniejszych przestrzeni.

Foto:Katarzyna Merty-Korzniakow

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!