Okładziny kominkowe we wnętrzach

Okładziny kominkowe we wnętrzach

Wyjątkowo popularnym trendem w zakresie aranżacji stały się okładziny kominkowe wykonane z konglomeratów kwarcowych. Wyróżniające się doskonałymi właściwościami termicznymi oraz niebanalnym wzornictwem płyty konglomeratowe o łupkowym wykończeniu doskonale sprawdzą się jako niestandardowe wykończenie i ozdoba nowoczesnego kominka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Metalowe krzesło Idol 

Kominki od zawsze, oprócz pełnienia funkcji praktycznych, posiadały także walory estetyczne, dlatego starano się jak najlepiej wyeksponować je i upiększyć. Ich fronty zdobiono bujnymi sztukateriami, oprawiano w drewno, marmury lub tradycyjne kamienie. Obecnie zgodnie z obowiązującymi trendami architektury wnętrz, zdecydowanie odchodzi się od tradycyjnej formy kominka, składającego się ze zlokalizowanego tuż nad ziemią paleniska, otoczonego z dwóch stron dekoracyjnymi pilastrami i zwieńczonego zdobnym gzymsem, pełniącym często funkcję półeczki na pamiątkowe fotografie lub drobne bibeloty. W konsekwencji zaobserwować można tendencję skłaniającą się ku prostym, minimalistycznym formom, w których czyste, geometryczne linie i stonowane kolory obudowy stanowią przeciwwagę dla dynamiki i ekspresji barwowej płomienia we wnętrzu paleniska. Kominek staje się więc coraz częściej designerskim elementem wystroju, podnoszącym prestiż aranżowanej przestrzeni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Blask we wnętrzu

okładziny kominkowe

Gra przeciwieństw

Wśród materiałów przeznaczonych do pokrycia ścian kominków wyróżniają się płyty z konglomeratów kwarcowych, które dzięki swojej podatności na formowanie, można wykańczać na wiele kreatywnych sposobów, nadając powierzchni intrygującą fakturę – od idealnie gładkiej, polerowanej na wysoki połysk tafli w stylu glamour po szorstką, głęboko piaskowaną płaszczyznę nadającą obiektowi surowego charakteru. Konglomerat kwarcowy o łupkowej powierzchni to oryginalna propozycja dla osób marzących o mieszkaniu, w którym każdy element będzie oddawał usposobienie i charakter jego lokatorów. Jest to bowiem niezwykły materiał o wielu obliczach: zarówno pozbawiony połysku, jak i lśniący. Unikatowy proces obróbki fakturalnej sprawił, że powierzchnia materiału osiągnęła szlachetny, matowy wygląd. Przy blasku płomieni dostrzec można jednak mikroskopijne refleksy, przypominające ogniste iskierki. To zatopione w konglomeracie drobinki kwarcu, które pod wpływem światła rozbłyskują dyskretnym blaskiem. Płyty o łupkowym wykończeniu jest też niejednoznaczny fakturowo. Jednolite powierzchnie po bliższym przyjrzeniu się posiadają wzór płytkich, niejednorodnych, wyczuwalnych pod palcami żłobień, w których wyjątkowo spektakularnie załamuje się światło, dochodzące z głębi paleniska. Wyczuwalne pod palcami zagłębienia i wypukłości tworzą oryginalną sieć intrygujących bruzd przywodzących na myśl skały poddane naturalnym procesom wodnej erozji. Nasycona czerń konglomeratu w zestawieniu z żywą barwą ognia tworzy kolejny, intrygujący kontrast. 

okładziny kominkowe

Podstawa modernistycznej aranżacji

Czarne okładziny o łupkowej fakturze będą wyjątkowo efektownie prezentować się na wielkoformatowych płaszczyznach modernistycznych kominków, mogą posłużyć także do wykonania sąsiadujących z paleniskiem gzymsów czy półek. Głęboki kolor okładziny będzie doskonałym tłem dla żywej barwy ognia, wyeksponuje jego światło oraz naturalne ciepło. Nieco surowy charakter kominka można przełamać elementami użytkowymi lub dekoracyjnymi wykonanymi z naturalnych materiałów, jak drewno, rattan czy wiklina. Poza walorami estetycznymi, konglomeraty kwarcowe dzięki zawartości naturalnych składników posiadają bardzo długą żywotność oraz świetne właściwości termiczne – są odporne na temperaturę nawet do 160 stopni Celsjusza. Dodatkowo niewielka waga, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niepodatność na zabrudzenia czyni z nich materiał wprost stworzony do wykonywania okładzin kominkowych.

Źródło: TECHNISTONE a.s.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!