Jasne jak... wnętrze

Jasne jak... wnętrze

Lato to doskonała okazja na wpuszczenie do mieszkania odrobiny więcej światła. W jaki sposób rozjaśnić wnętrze  kolorem, odpowiednią aranżacją, czy formą pomieszczeń?

Naturalne światło dodaje energii i stymuluje do działania. Dlatego warto mieć go  w mieszkaniu jak najwięcej. Lato jest dobrą porą, by zaplanować rozjaśnianie wnętrza. Długi dzień pomaga ocenić, które pomieszczenia najbardziej wymagają doświetlenia  i wprowadzenia konkretnych rozwiązań.

Rozplanowanie pokoi

Które mieszkania cierpią na największy niedobór światła? Przede wszystkim te, gdzie promienie słońcaw ogólenie mają możliwości dotarcia. – To problem budynków  z oknami po północnej stronie, otoczonych zamkniętymi podwórkami lub upakowanych  w ciasnej zabudowie śródmiejskiej – mówi Joanna Grabowska, architekt i ekspert bloga wnętrzarskiego Domo-Kracja. – Takie miejsca wymagają przemyślanych zabiegów aranżacyjnych, jednak można je z powodzeniem nie tylko rozświetlić, ale też dodać charakteru i stylu.

Już na etapie wyboru mieszkania lub domu warto przemyśleć układ pomieszczeń. Kuchnie, jadalnie, salony i pokoje dziecięce należy lokować w tej części mieszkania, gdzie słońce świeci najdłużej. Z kolei na garderoby, toalety, pomieszczenia gospodarcze możemy wykorzystać gorzej doświetlone strefy. – Dobrze  rozplanowane mieszkanie  to połowa sukcesu. Ostateczny efekt, jaki osiągniemy, zależy przede wszystkim  od właściwego doboru kolorystyki podłóg, ścian, drzwi i okien, mebli oraz dekoracji.  Tu przyda się profesjonalne oko projektanta, który wskaże rozwiązania najlepsze  w konkretnej przestrzeni – wyjaśnia Joanna Grabowska.

 

Gra kolorów

W ciemnym mieszkaniu podstawowe znaczenie ma kolor ścian i mebli. Jasne, ciepłe barwy, delikatne żółcie, złamane biele i pastele odbiją i rozproszą światło z zewnątrz,
a także powiększą optycznie przestrzeń. Podobnie zadziałają lakierowane powierzchnie szaf, szafek, komód i blatów. Podłoga jest równie istotnym elementem w rozświetlaniu wnętrz. Być może warto ściągnąć z niej dywan i odświeżyć nową warstwą lakieru lub jeśli jest ciemna, pomalować na jasny kolor. Dywan może powrócić, o ile nie miał zbyt intensywnego wzoru.

Kształtowaniu i rozświetlaniu przestrzeni sprzyja również szkło w formie luster, najlepiej dużych o jednej płaszczyźnie, a także odbijających światło przeszkleń oraz połyskujących dodatków.

Otwarta przestrzeń

Warto, zamiast tradycyjnych firan, zastosować same zasłony bądź rolety w oknach. Odsłonięte okno umożliwi optyczne powiększenie o widok znajdujący się na zewnątrz.  - Balkonowa zieleń, donice z jasnymi kwiatami i rośliny przy oknach dadzą wrażenie wychodzenia w przestrzeń poza oknem, poczucie dali, którego ciemnym mieszkaniom brakuje – radzi Joanna Grabowska.

Inną metodą otwierania mieszkania na światło jest montaż systemów szklanych drzwi przesuwnych. Rafał Osiński, ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele, zwraca uwagę, że takie rozwiązanie nie tylko pozwoli światłu przenikać między pomieszczeniami, ale też dodać wnętrzom trochę „powietrza”: – Specjalistyczne okucia i profile do systemów przesuwnych pozwalają na wykonywanie drzwi balkonowych czy tarasowych  o bardzo dużych powierzchniach – mówi Rafał Osiński. - Ułatwia to komunikację  i pozwala na doświetlenie wnętrza w dużą większym stopniu, niż zastosowanie drzwi balkonowych. Warto pamiętać o drzwiach przesuwnych również wewnątrz mieszkania, praktycznie nie zajmują miejsca, mogą zastępować spore fragmenty ścian i umożliwiają łatwe modyfikowanie przestrzeni.

Można więc doświetlić pomieszczenia wewnątrz mieszkania i uzyskać efekt jasnego studia lub,wykorzystując szkło barwionebądź ornamentowe, zamknąć i oddzielić pomieszczenia ciemne od jasnych.

Technologia LED

Sztuczne oświetlenie nie zastąpi słońca ale odpowiednio dobrane, może stać się jego godnym zamiennikiem. Technologia LED stwarza nowe możliwości dzięki przystępnej cenie i łatwości montażu. Do zastosowania dosłownie wszędzie – w podwieszanym suficie, nad blatem kuchennym, wokół obrazu czy lustra, a nawet w środku szafy. Mocne  i jasne światło systemów oświetlenia meblowego stanowi doskonałe uzupełnienie   aranżacyjnych rozwiązań. Zarówno pod kątem estetyki, jak i łatwiejszego korzystania  z mebli oraz sięgania po trzymane w nich przedmioty. Nowoczesne źródła światła mogą być montowane m.in. w szufladach, na drążkach ubraniowych, nad cokołem mebla lub pod półkami.


Źródło: Häfele

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!