Mozaiki – ceramiczny akcent w kuchni

Mozaiki – ceramiczny akcent w kuchni

Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej czasu. Szczególnie, jeśli otwarta jest na salon. Właśnie dlatego warto urządzić kuchnię tak, aby było to miejsce przyjemne dla oka. Pomocne będą mozaiki, które nie tylko ozdobią ściany, lecz także zabezpieczą je przed zabrudzeniami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prowansja w salonie

We współczesnych mieszkaniach niezwykle często przestronny salon wyposażony jest w aneks kuchenny. Niełatwo połączyć reprezentacyjny charakter przestrzeni wypoczynkowej z miejscem do gotowania. Przy takim układzie kuchnia powinna komponować się z salonem, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Jeżeli gustujemy w nowoczesnych aranżacjach, to takie połączenie nie powinno rodzić problemów. Dużo trudniej zestawić klasyczną kuchnię z nowoczesnym salonem. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie z charakterem

mozaika we wnętrzu

Elegancja zaklęta w mozaikach

Rozwiązaniem kłopotliwej sytuacji jest mozaika wykonana z ceramiki, dostępna z różnorodnymi dekorami. Mozaika to zbiór małych kostek o wymiarach od kilkunastu do kilku centymetrów, które mogą przybierać różne kształty np. kwadraty, prostokąty, paski, owale, kółka, trójkąty i wielokąty. Unikatowy format sprawia, że można ją zastosować na każdym typie powierzchni i niemal na każdej płaszczyźnie. Świetnie łączy się z kolorowymi, jak i bardziej stonowanymi odcieniami płytek. Nawet jeśli dysponujemy kuchnią wykonaną w klasycznym stylu, mozaika może wprowadzić elementnowoczesności. W zależności od wzoru i koloru możemy osiągnąć inny efekt. Mozaika umiejętnie wkomponowana w wystrój kuchni będzie stanowić najciekawszy element dekoracyjny wnętrza. 

mozaika we wnętrzu

Gdzie zastosować mozaikę w kuchni?

Mozaika ceramiczna jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Nie tylko efektownie wygląda, lecz także chroni ścianę przed zabrudzeniami. Dlatego najlepszym pomysłem będzie ułożenie jej nad blatem roboczym. Dzięki temu podczas gotowania można podziwiać stylistyczne ornamenty. Parę, która osiądzie na mozaikowej ścianie, łatwo można zetrzeć szmatką. Należy jednak zachować przestrzeń, jak mówi japoński pisarz Kōbō Abe „Nie można ocenić właściwie mozaiki, dopóki nie spojrzy się na nią z pewnej odległości. Zbliżając się do niej, gubisz się tylko w szczegółach”. Warto więc odpowiednio rozplanować wzór i układ mozaiki w pomieszczeniu, aby widzieć możliwie największy obszar. Dzięki temu będziemy cieszyć się niepowtarzalnym układem ozdobnych ornamentów, które zainspirują nas do kuchennych rewolucji.

Źródło:  Tubądzin

mozaika we wnętrzu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!