Dywanowe vademecum

Dywanowe vademecum

W jaki sposób dopasować dywan do stylu i kolorystyki wnętrza.

Dywan swoim stylem powinien pasować do charakteru wnętrza. W stylowym sprawdzą się dywany o tradycyjnym wzornictwie, w nowoczesnych raczej te bliższe naszym współczesnym upodobaniom. Zdarza się jednak, że na zasadzie kontrastu w niezwykle minimalistycznym czy industrialnym otoczeniu dobrze będzie wyglądał dywan z bogatymi ornamentami, wielobarwny i zdobny. 

Po pierwsze, dywan należy dopasować do podłogi. Najkorzystniej wyglądają tu zestawienia kontrastowe -  ciemniejszy dywan na jaśniejszej podłodze, a jaśniejszy na ciemnej. Interesująco wypada wyraźne zróżnicowanie kolorystyczne podłogi i dywanu. Ponadto  istotne jest czy oba elementy są jednolite czy wzorzyste. Na podłodze o wyrazistym wzorze, np. szachownicy, najlepiej prezentować się będzie dywan jednolity. Z kolei na jednolitej możemy śmiało ułożyć kobierzec o bogatym wzorze, długim włosie, nietypowej fakturze. 

W bezpośrednim sąsiedztwie dywanu zazwyczaj ustawione są sofy i fotele. One również powinny odpowiednio komponować się z dywanem. Podobnie jak w wypadku podłogi, najlepszy efekt osiągniemy umiejętnie kontrastując kolory i wzory. Oczywiście możemy również porywać się na śmiały eksperyment w postaci wnętrza w jednolitej kolorystyce. Wtedy np. do drewnianej  lakierowanej na biało podłogi, dobierzmy biały dywan z długim włosiem i sofę w białym płóciennym pokrowcu – różnica faktur materiałów wzbogaci monochromatyczne zestawienie.

Jeśli do wnętrza wprowadzamy dywan w jednolitym, mocnym kolorze warto tę samą barwę powtórzyć na kilku innych tekstylnych elementach, np. na zasłonach w oknie, poduszkach na sofie czy niewielkich pufach. W ten sam sposób możemy też uwypuklić wybraną barwę na dywanie o kilku kolorach. Barwny akcent można też powtórzyć na innym elemencie wnętrza, np. na obrazie.

Z kolei dywan o wyrazistym, przeskalowanym wzorze wymaga spokojnego, jednolitego otoczenia, tak, by nic wizualnie nie konkurowało ze zdobiącym go motywem. Najlepiej jeśli tego rodzaju dywan nie będzie zbytnio przysłonięty meblami.

 

Źródło: Agnella

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!