Jakie wnętrza dominują w polskich domach?

Jakie wnętrza dominują w polskich domach?

Polacy chcą mieszkać modnie i coraz częściej kierują się zasadą  "mniej znaczy więcej". Oznacza to, że tak uwielbiane przez nas jeszcze niedawno PRL-owskie meblościanki, boazerie i pstrokate dywany ustępują miejsca prostym meblom, stonowanym barwom, które tworzą niepowtarzalną równowagę i harmonię. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Łóżko jak gniazdo

Jak wynika z analizy firmy Komandor, aż 64% Polaków urządza swoje wnętrze w stylu minimalistycznym. Polskie nowoczesne wnętrza coraz częściej charakteryzują się prostotą i oszczędnością formy. Nie chcemy mieć już w nich reliktów z minionej epoki, które często zagracały nasze cztery kąty. Współpracując na co dzień z młodymi właścicielami mieszkań czy domów, mogę śmiało stwierdzić, że większość  z nich  wyznaje hasło „mniej znaczy więcej”. Oznacza to, że coraz częściej chcemy mieć mniej niepotrzebnych przedmiotów a więcej przestrzeni dla siebie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lampy naturalnie

polskie wnętrza

Harmonijnie  i przytulnie

Korzeni stylu minimalistycznego można doszukiwać się w Japoniii, gdzie perfekcja, prostota, harmonia i spokój wewnętrzny są silnie zakorzenione w kulturze. I choć na pierwszy rzut oka, wnętrza takie mogą wydawać się mało przyjazne i nieco chłodne, to w codziennym użytkowaniu zyskują dzięki wielu funkcjonalnym rozwiązaniom.

Minimalizm stał się niemal synonimem współczesnego designu i trendu, za którym podążają głównie młodzi ludzie. To styl, który charakteryzuje się prostotą formy i oszczędnością detali. Na aranżację wnętrza składają się przede wszystkim bryły elementarne, stonowane barwy, kanciaste formy i dobrze oświetlone powierzchnie. To styl, który stawia na przestronność, spokój i harmonię. Jeszcze kilka lat temu był popularny wyłącznie w krajach skandynawskich, dziś to wiodący trend zarówno w designie, jak i architekturze.

W minimalistycznych wnętrzach każdy szczegół ma znaczenie. Sekret tkwi w bezbłędnej kompozycji i perfekcyjnym wykończeniu szczegółów. Dyskrecja i nierzucające się w oczy systemy mebli jak np. heliodor, podkreślą klimat każdego wnętrza.

polskie wnętrza

Coś dla miłośników ładu i porządku

Wszystkie elementy wnętrza tj. meble, oświetlenie, dodatki, drzwi, a nawet okna, muszą ze sobą współgrać i być doskonale do siebie dopasowane. Częstym zabiegiem wykorzystywanym przez architektów wnętrz jest łączenie prostych form geometrycznych, wykonanych ze szkła czy stali z materiałami naturalnymi bądź delikatnymi akcentami kolorystycznymi. 

Sam klimat wnętrza tworzą przede wszystkim meble, w których zazwyczaj nie ma powierzchni odkrytych, tak, by stworzyć przestrzeń wolną od zbędnych dekoracji.

Taka minimalistyczna kreacja wnętrz, w szczególności sypialni czy garderoby, jest idealna dla miłośników ładu i porządku. Zazwyczaj rozwiązania w postaci ergonomicznej, prostej zabudowy nie rozpraszają niczym naszej uwagi i gwarantują efektywną pracę. Wnętrza zaprojektowane w tym stylu do minimum ograniczają zbędne dodatki, a główne miejsce zajmują tylko najważniejsze meble.

Meble w stylu minimalistycznym nie powinny przytłaczać pokoju i ograniczać dostępu naturalnego światła. Szczególnie w niewielkiej przestrzeni dostęp do naturalnego światła powinien być dla nas kluczowy. Najlepiej w takim wypadku sprawdzają się szafy wnękowe, które nie zastawiają  przestrzeni, tylko idealnie wkomponowują się w nowoczesną przestrzeń salonu, sypialni czy  nawet pokoju dziecięcego.

polskie wnętrza

Opromienione ascetyczne formy

Odpowiednie nasłonecznienie wnętrz to jeden z zabiegów stosowanych w projektowaniu form minimalistycznych. Dzięki niemu możliwym staje się wyeksponowanie wolnej przestrzeni, a także praktyczne wykorzystanie powierzchni mieszkania. Ascetyczne wręcz formy, zestawione z elementami ocieplającymi, tworzą jasne i świeże pomieszczenia, które wbrew pozornej surowości zachowują wiele przytulnej atmosfery.

Polacy rzadko decydują się na odważne, jaskrawe kolory. Przede wszystkim stawiają na klasyczną biel, stonowane beże i szarości. Blisko połowa naszych klientów wybiera jasne barwy, które niewątpliwie wpisują się w trend minimalistyczny.

Jednak wnętrze minimalistyczne wcale nie musi być nudne. Dobrym zabiegiem jest wybranie jednego, intensywnego koloru jako akcentu (np. koloru czerwonego) dla całego wystroju, tak aby zyskać na atrakcyjności, czy dodać energii, przy równoczesnym zachowaniu równowagi.

 

Źródło: Komandor 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!