Jesionowe vademecum

Jesionowe vademecum

Drewno jesionowe jest wyjątkowe a o jego zaletach można opowiadać bardzo długo. Ten wytrzymały, barwny, a jednocześnie neutralny surowiec od lat cieszy się popularnością także wśród miłośników drewnianych podłóg. Zdaniem niektórych stylowe jesionowe podłogi wpływają na atmosferę wnętrza zarówno swoim wyglądem, jak i magiczną mocą.

Z kart historii

Według szacunków jesion pojawił się na Ziemi około 10 mln lat temu i jest jednym z najstarszych gatunków drzew. Roślina, która zwykle dożywa blisko 300 lat, osiąga średnio 30-35 metrów wysokości i ma do półtora metra pierśnicy. Aktualnie najstarszy i największy polski jesion rośnie na Kaszubach w miejscowości Motarzyno. Jego wiek szacowany jest na ok. 410 lat. Obwód drzewa wynosi 715 cm, a pierśnica 227,5 cm.

Znanych jest około 65 gatunków jesionu. W naszym kraju najczęściej występują: jesion wyniosły i jego odmiana jednolistna oraz jesion mannowy, zawdzięczający swoją nazwę sokowi wydzielanemu z uszkodzonych pędów, który krzepnąc, tworzy tzw. mannę.

Podłoga pokryta jesionem

Cechą charakterystyczną drewna jesionu, którą doceniają amatorzy podłóg wykonanych z naturalnego surowca, jest jego duże zróżnicowanie kolorystyczne.Jasne kolory, często nawet w obrębie jednego elementu, efektownie komponują się z ciemnymi brązami (ze środkowej części pnia twardzieli) oraz spokojnymi żółto-brązowymi tonacjami.

- Barwy jesionu stanowią świetną bazę do projektowania wnętrz w różnych stylach i odmiennej kolorystyce– zdradza Seweryn Miazga, Product Manager w jednej z firm produkującej drewniane podłogi. – Jesionowe podłogi z pełnej deski położone w przestronnych pomieszczeniach oczarowują bogatym wachlarzem barw. Bardzo dobrze komponują się z meblami w nasyconych kolorach: jagodowym, amarantowym, karminowym czy fuksji. Z drugiej strony idealnie uzupełniają też wnętrza urządzone w stylu skandynawskim.

Co więcej, oferowane przez producentów coraz modniejsze opalane drewno jesionu, które podczas procesu obróbki nabiera głębokiego ciemnobrązowego koloru, śmiało może konkurować z nasyconymi barwami niektórych „egzotyków”.

Drewno jesionu jest również trwałe (37-43 MPa w skali twardości Brinella). Nie bez przyczyny górale sadzą to drzewo przy domostwach, aby chronić je przed wiatrem halnym. Co ważne twardość surowca jest jednakowa, niezależnie od nasycenia barw, a zwłaszcza występowania bieli. Dzięki swoim właściwościom jesion może być również wykorzystywany w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.

Drewno jesionu jest wdzięcznym materiałem do uszlachetniania.Stąd miłośnicy podłóg z tego surowca mogą wybierać do woli między powierzchniami wykończonymi barwnymi bejcami, olejami (np. naturalnymi ECO, UV, bezbarwnymi lub kolorowymi), lakierami (np. matowym lub półmatowym), czy też jesionowymi podłogami dodatkowo fazowanymi.

Mityczne drzewo

Oprócz wielu zalet technicznych drewna, jesion posiada również swoje miejsca w mitach i legendach. Już w starożytności to niezwykłe drzewo przypisywane było Aresowi – bogowi wojny. Pradawni wierzyli, że jesionowi ludzie stworzeni przez Zeusa – syna Kronosa, jako pierwsi używali jesionowych dzid. W późniejszych czasach zaś żadna strzała nie była tak celna i śmiercionośna, jak właśnie jesionowa.

To niezwykłe drzewo nie tylko jednak zadawało rany, ale także leczyło. Było skutecznym środkiem na ukąszenia węży. W medycynie ludowej naparu z liści jesionu używano jako środka przeczyszczającego i poprawiającego przemianę materii, a także stosowano przy uśmierzaniu bólu wywołanego przez zmiany reumatyczne. Wierzono także, że zmarły pochowany w trumnie jesionowej od razu osiągał spokój wieczny.

Jesion, według horoskopu celtyckiego, to także znak ludzi cechujących się ambicją, zmysłem syntezy, intuicją oraz fantazją. Urodzeni pod tym znakiem to fantaści i ekscentrycy, którzy nie znoszą ograniczeń.

Źródło:Baltic Wood

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!