Jak poradzić sobie z aranżacją niewielkiej łazienki?

Jak poradzić sobie z aranżacją niewielkiej łazienki?

Zaaranżowanie niewielkiej łazienki, aby była funkcjonalna i miała wszystko czego potrzebujemy okazuje się nie być rzeczą prostą.  Jakie elementy w planowaniu małych łazienek są najważniejsze?

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Jak urządzić wnękę pod schodami?

Zacznijmy od dobrego planu

Zaplanowanie układu wszystkich sprzętów i mebli w niewielkiej łazience bywa wymagające i trudne. Czasem dosłownie jeden centymetr decyduje o tym, że nie możemy mieć wymarzonej wanny, szerszej umywalki czy szafki, dlatego przed zakupem wyposażenia koniecznie należy dokładnie sprawdzić wymiary pomieszczenia. Obecnie wiele salonów sprzedaży oferuje usługę projektowania wnętrz łazienek, warto sprawdzić również taką możliwość profesjonalnego doradztwa.

Istnieje kilka generalnych zasad dotyczących rozplanowania poszczególnych sprzętów w łazience, aby ich użytkowanie było nie tylko fizycznie możliwe, ale także komfortowe. Np. przed toaletą oraz umywalką powinno pozostać wolne miejsce o szerokości przynajmniej 70 cm. Abyśmy nie musieli się przeciskać bokiem do kabiny prysznicowej czy wanny, musimy także odpowiednio zaplanować dojścia do wszystkich strategicznych miejsc w łazience.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak stworzyć domowy zielnik?

aranżacja niewielkiej łazienki

Wielofunkcyjność

Ponieważ w przypadku małych wnętrz głównym założeniem jest maksymalna funkcjonalność, warto pomyśleć o zastosowaniu sprzętów, które mogą połączyć w sobie różne zastosowania – np. grzejnik, na którym możemy powiesić do wyschnięcia ręczniki czy wanna z parawanem, która będzie doskonała zarówno do relaksującej kąpieli, jak i szybkiego prysznica. Jeśli zależy nam na każdym centymetrze łazienki, dobrym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod umywalką na szafkę, która pomieści jakąś część kosmetyków czy akcesoriów. Dzięki porządkowi w łazience oraz ukryciu małych przedmiotów w szafkach, dodatkowo uzyskamy efekt większej przestrzeni. Kolejnym świetnym rozwiązaniem dla małej łazienki jest szafka nad umywalkę z lustrem, w której będziemy mogli ukryć część mniejszych kosmetyków i przyborów.

aranżacja niewielkiej łazienki

Wanna czy prysznic?

Odwiecznym dylematem związanym z urządzaniem niewielkiej łazienki jest pytanie „wanna czy prysznic?”. Oczywiście wybór zależy nie tylko od powierzchni, ale także od preferencji domowników, podejścia do kwestii ekonomicznych i praktycznych. Jeśli np. któryś z domowników ma niepełnosprawność ruchową utrudniającą mu bezpieczne korzystanie z wanny, lepszym wyjściem jest kabina prysznicowa z odpowiednimi uchwytami czy brodzikiem z siedziskiem. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na wannę, a niektórzy z domowników upierają się przy prysznicu, istnieje możliwość umieszczenia niewielkiej wanny prostokątnej oraz zamontowania na niej parawanu. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować ani z szybkiego porannego prysznica, ani z dłuższej, relaksującej, wieczornej kąpieli. Parawan nawannowy można zamontować zarówno na wannie klasycznej, prostokątnej, jak i na bardziej nowoczesnej, asymetrycznej. 

aranżacja niewielkiej łazienki

Kabiny prysznicowe

Wybierając kabinę powinniśmy kierować się nie tylko wymiarami pomieszczenia, ale także stylem, w jakim planujemy urządzić łazienkę. Istotne jest, aby drzwi kabiny były przesuwne lub otwierały się w taki sposób, by wchodzenie i wychodzenie było wygodne. W niewielkich łazienkach świetnie sprawdzą się kabiny umieszczone w narożniku – półokrągłe, narożne lub drzwi montowane ze ścianką, a także drzwi kabinowe przeznaczone do wnęk. Do zamontowania drzwi między dwoma ściankami, wystarczy wnęka o szerokości od 80 cm.  Aby stosunkowo niewielkim kosztem uzyskać przestrzeń prysznicową we wnęce, można zastosować ściankę obudowaną płytkami.

W małych pomieszczeniach duże znaczenie mają kolory ścian i oświetlenie. Jasne barwy, zastosowanie odpowiedniego światła oraz luster mogą sprawić, że nasza łazienka będzie się wydawała o wiele większa niż jest w rzeczywistości. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, warto zastosować jedną, wiodącą barwę na ścianach i nie łączyć ze sobą różnych kolorów powodujących wrażenie bałaganu. Nawet jeśli planujemy kafelki tylko na części ścian, na pozostałą część warto użyć farby o zbliżonej barwie.

Świetny efekt powiększenia dają lustra, zwłaszcza jeśli jest ich więcej niż jedno. Korzystnym rozwiązaniem jest umieszczenie jednego nad umywalką oraz dodatkowego lustra lub lustrzanej tafli na innej ścianie. Uzyskamy w ten sposób nie tylko wrażenie większej przestrzeni, ale także dodatkowe oświetlenie pomieszczenia.

 

Źródło: Aquaform

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

stuncFups 2024-02-18 18:52:20

Grisham RN, Iyer G, Garg K, et al prix levitra lyon What a great day that will be

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!