Połączenie bardzo nowoczesnych, betonowych struktur wykończeniowych, przełamanych drewnianymi detalami oraz ciepłymi tekstyliami wprowadza do wnętrza naturę i harmonię. Całość ma tworzyć spójną stylistycznie i wizualnie przestrzeń, ramę dla wnętrzarskich dodatków dobranych do indywidualnych gustów właścicieli.
Betonowe struktury wykończeniowe
Kolory i strefy
Wnętrza są pełne światła i mimo zastosowania nowoczesnych, surowych materiałów, jak beton i szkło, przytulne. Kolorystykę można określić jako „funkcjonalną”. Modna i elegancka szarość dobrze eksponuje i podkreśla strukturę, jest niematerialnym środkiem pomocniczym, pozwalającym zobaczyć to, co jest obok – grę wpadającego przez duże okna światła.
Wykorzystanie dwóch dodatkowych, mocnych, żywych kolorów - głębokiego błękitu i uzupełniającego go odcienia miodu, rozłożonych w newralgicznych, pojedynczych punktach percepcyjnych wnętrza pełni funkcję nie tylko urozmaicającej dekoracji, ale i wyznacza poszczególne strefy codziennego, domowego życia.
Przestrzeń została podzielona na strefy dzienną i nocną. W ich obrębie wyznaczone są mniejsze, otwarte na całość przestrzenie relaksu, pracy, prywatne i reprezentacyjne.
Barwa głębokiego błękitu określa prywatną strefę wypoczynku i snu, zaś barwa miodowa strefę pracy. Żadnych zbędnych elementów nie ma w przestrzeni otaczającej detale wyposażenia, to one mają bowiem przykuwać uwagę. Strefa dzienna to z kolei otwarte, przenikające się i współgrające ze sobą obszary kuchni, jadalni, pokoju dziennego, holu oraz przestrzennego tarasu, stanowiącego integralną część wnętrza.
Kolory określają strefy
Łazienka jako łącznik
Warto zwrócić uwagę na przestrzeń łazienki, która stanowi miejsce wspólne, łącznik dla tego co publiczne i prywatne. Niewielka łazienka została zaaranżowana tak, by wizualnie odpowiadała obu domowym strefom. Jej ściany pokryte są betonowym tynkiem wykończonym brokatową powłoką, występującą także w sypialni na niebieskiej ścianie, za zagłówkiem łóżka. Salonowe, eleganckie oświetlenie nadaje jej wrażenia luksusu, podobnie drewnopodobne płytki odnoszą się i do elementów reprezentacyjnej elewacji i do wykończeń całości domu.
Najbardziej intymny pokój w przestrzeni strefy prywatnej to duża sypialnia z wyjściem nataras okalającym dom. Z myślą o właścicielach domu ceniących wygodę, przestrzeń ta została zaaranżowana tak, by była przytulna i elegancka. Pomieszczenie to pełni funkcję miejsca wyciszenia oraz relaksu. Niestandardowe, sufitowe oświetlenie przestrzeni łóżka, wielki tapicerowany zagłówek oraz wykończona brokatem zagłówkowa, szafirowa ściana nadają wnętrzu wrażenia luksusu. Całość utrzymana, jak i reszta domu, w tonacji ciepłej szarości stanowi tło dla wyraźnych, przykuwających uwagę dodatków, jak reprezentacyjny fotel.
Łazienka jest łącznikiem
Podłoga
We wszystkich pomieszczeniach oraz, co ważne, także na tarasie położona została ta sama podłoga – ekskluzywne płytki hiszpańskie przypominające betonowe płyty. Taka jednolita podłoga, w połączeniu ze zbliżonymi kolorystycznie, betonowymi, dekoracyjnymi tynkami na ścianach ocieplonymi drewnianymi wykończeniami, tworzy bardzo czystą architektonicznie i nowoczesną przestrzeń.
Jedynym miejscem w domu, gdzie została zastosowana inna podłoga, jest łazienka. Na połowie jej powierzchni, w ciągu komunikacyjnym tego pomieszczenia, zostały położone płytki drewnopodobne. Zostały one ułożone także na ścianie prysznicowej znajdującej się w percepcyjnej linii ciągu komunikacyjnego, czyli stanowiącej wizualną kontynuację pasa podłogi wyłożonej płytkami.
Drewnopodobna płytka współgra oraz czytelnie nawiązuje do drewnianych, piniowych wykończeń zastosowanych w całej przestrzeni projektowanego domu, w szczególności drewnianej zabudowy ścian oddzielających wejściową garderobę oraz kuchenną spiżarnię, od strefy reprezentacyjnej inwestycji.
Szare podłogi
Drzwi, których nie ma
Drzwi pojawiają się jakby znikąd, bez widocznych ościeżnic i zawiasów, licowane ze ścianą. Ukryte w płaszczyźnie ściany, o prostej, niemal niewidocznej linii, odpowiadającej nowoczesnej stylistyce. Skrzydła drzwiowe zawieszone na ościeżnicach ukrytych w płaszczyźnie ściany zostały wykończane tym samym co ściany materiałem - tynkiem o strukturze betonu. To rozwiązanie umożliwiające uzyskania efektu „drzwi, których nie ma”.
Dla uzyskania bardzo eleganckiego, nowoczesnego efektu wybrane skrzydła drzwiowe mają niestandardową wysokość 2.40 m. Takie rozwiązanie podwyższa optycznie ściany i poziom sufitu, powiększa optycznie powierzchnię domu oraz wprowadza bardzo elegancką, luksusową atmosferę.
Zestawienie betonowych struktur z drewnem daje niezwykle efektowne wrażenie, tworzy pełną światła, minimalistyczną, ale i przytulną przestrzeń uzupełnioną przez wyeksponowane, przykuwające uwagę, subtelne dodatki. I to właśnie one - lampy, poduchy, zasłony - indywidualnie określają wnętrza. Całość wykończona oświetleniem wykonanym głównie ze szklanych materiałów nadaje wnętrzom otwierającym się poprzez duże przeszklenia na ogród lekkości i elegancji.
Ewa Pokorska
COCO Pracownia projektowania wnętrz
Drzwi zlicowane ze ścianą
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Salon pod sklepieniem, jadalnia w prezbiterium, a w kuchennych oknach...
czytajNowoczesne aranżacje to domena nie tylko wielkomiejskich metropolii. Modernistyczne wnętrza...
czytajPrzestronne mieszkanie zaprojektowane przez pracownię Hi-Light Architects jest nowoczesne i...
czytajMieszkanie na poddaszu dla czteroosobowej rodziny, mieszczące się w kamienicy...
czytaj
Ilość komentarzy: 0