Jak ukryć elementy instalacyjne w łazience?

Jak ukryć elementy instalacyjne w łazience?

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. Efekt ten można uzyskać dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, którego konstrukcja i sposób montażu eliminują widoczne połączenia instalacyjne.

Choć do niedawna ukrywanie elementów podłączeniowych wydawało się kwestią wyłącznie estetyczną, coraz częściej docenia się funkcjonalność tego rozwiązania. Dzięki zabudowanemu wyposażeniu, minimalizowana jest liczba odsłoniętych, narażonych na gromadzenie się bakterii miejsc, takich jak powierzchnia zbiornika WC czy styk miski sedesowej z kanalizacją. Zastosowanie systemów podtynkowych do montażu ceramiki i baterii łazienkowych jest również jednym z popularniejszych rozwiązań, oszczędzających przestrzeń i wpływających na optyczną przestronność pomieszczenia. Ceramika i armatura podtynkowa gwarantują wzrost komfortu korzystania z łazienki i jej poszczególnych elementów dzięki zwiększeniu pozostającej do dyspozycji domowników przestrzeni użytkowej. Na co zwrócić uwagę dobierając tego typu rozwiązania, by w pełni wykorzystać ich potencjał?

Stelaże podtynkowe, czyli sposób na elegancką ceramikę

Stelaże umożliwiające zabudowę przyłączy można wykorzystać do instalacji miski sedesowej, bidetu, umywalki i pisuaru. Dzięki konstrukcji zestawów podtynkowych, łatwo można przymocować do nich również uchwyty, ułatwiające poruszanie się osobom starszym i niepełnosprawnym. Ze względu na ich budowę i sposób montażu, wyróżniamy dwa rodzaje tego typu stelaży. Modele do zabudowy mokrej wykonane są z lekkich ram, wymagających dodatkowego usztywnienia i wzmocnienia cegłami lub innym materiałem budowlanym. Dużo popularniejszym rozwiązaniem są stelaże do zabudowy suchej . Rozwiązanie to charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na obciążenia, przez co nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Tego typu stelaże zakrywane są płytami gipsowo-kartonowymi, a następnie wykańczane glazurą. Model do zabudowy mokrej montowany jest we wnęce ściany, zapewnia więc oszczędność miejsca. Przy mocowaniu stelaży do zabudowy suchej, powstaje natomiast funkcjonalna półeczka o głębokości ok. 15 cm.

Stelaże podtynkowe w łazience

Stelaże podtynkowe

Armatura podtynkowa, czyli oszczędność miejsca i estetyka w jednym

Podtynkowy montaż baterii wannowych lub natryskowych to rozwiązanie, które sprawdzi się w łazienkach, gdzie duży nacisk kładzie się na przestronność i wysoki poziom higieny wnętrza. Tego typu armatura mocowana jest w specjalnej wnęce ściennej, dzięki czemu widoczny pozostaje uchwyt baterii, ozdobna rozeta oraz - w przypadku modelu wannowego – jej wylot. Rozwiązanie to przyczynia się do oszczędności miejsca i poprawy komfortu funkcjonowania domowników - szczególnie w ograniczonych metrażowo kabinach prysznicowych. Dodatkowo, ukrycie podłączeń i korpusu baterii ogranicza ich ekspozycję na negatywne działanie wody oraz uwalnia nas od obowiązku czyszczenia całej powierzchni armatury. Czym kierować się przy wyborze montowanych podtynkowo urządzeń, by uniknąć kłopotów z eksploatacją? Z uwagi na ograniczony dostęp do zainstalowanych w ścianie elementów baterii, ważne by były one wykonane z solidnych i trwałych materiałów. W przypadku korpusu baterii dobrze sprawdzi się mosiądz, pokryty odpornym wykończeniem chromowanym. Wśród komponentów sterujących, największą niezawodnością charakteryzują się natomiast minimalizujące ryzyko rozszczelnienia regulatory ceramiczne.

 

 

Szafka podumywalkowa

Szafka podumywalkowa

Zamykana szafka, czyli minimalizm i porządek strefy umywalkowej

Do niedawna syfony były elementem wyposażenia, którego estetyka ustępowała funkcjonalności, co nierzadko wiązało się z koniecznością jego zabudowania. W tym celu, często stosowano ceramiczny postument dopasowany do umywalki. Alternatywą dla tego rozwiązania są zabudowane szafki podumywalkowe. Funkcjonalny mebel, oprócz zakrycia elementów podłączeniowych, w tym syfonu, będzie również praktycznym rozwiązaniem, umożliwiającym przechowywanie łazienkowych akcesoriów czy środków czyszczących. W tak wymagającym wnętrzu, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza, sprawdzą się modele wykonane z wilgocioodpornej płyty MDF. Przy zakupie warto również sprawdzić czy szafka jest wystarczająco pojemna, by umożliwić wygodne składowanie przyborów . W łazienkach urządzonych w minimalistycznym stylu zastosowanie znajdą meble o oszczędnej formie i kolorystyce, wyposażone w delikatne uchwyty. Dobrym rozwiązaniem są także modele podwieszane, umożliwiające pozostawienie wolnej podłogi. Coraz częściej powstają jednak projekty syfonów łączące funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Dzięki eleganckim formom i chromowanym wykończeniom, mogą z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Decyzja o zabudowaniu tego fragmentu instalacji staje się w związku z tym kwestią preferencji i gustu.

Źródło: Grupa Armatura

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!